Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Odvolaný premiér “v náleve”


Tak Česi a Slováci sa dohodli na pokračovaní spolupráce. Potvrdil to odvolaný premiér a minister ktovie koľkých ministerstiev Heger. Kto mu dal také právomoci? Žeby pani prezidentka? Spolupráca je vždy vítaná, zvlášť medzi našimi národmi. A odvolaný premiér? Vraj víta diskusiu o L-39. Aká je ich kompatibilita s výcvikom na nové stíhačky?

Tu ma však zaujíma podstatná vec. Kedy príde čas, aby aj naši susedia kúpili niečo od nás a nielen my od nich? Pištole, pasívne radary, letiskové radary, Tatry, L-39 atď. A oni ani ťuk. Ešte aj keď riešili obmenu delostrelectva, tak si vybrali francúzske húfnice a ohrdli našim systémom Zuzana 2. A že sa v Čechách objavujú a na Slovensku akurát testujú jej kópie? To odvolanej vláde vôbec nevadí! Naď a Heger mlčia a nebránia záujmy slovenského priemyslu. Prečo asi?

Tu sa potvrdzuje, že aj vo vzťahoch musí byť balans a nie jednostranné výhody. Ponuka Hegera, že je pripravený pomôcť Čechom s americkou zmluvou DCA, tak to je skutočná abnormalita. Chce im pomôcť ako pretlačiť niečo proti vôli občanov? Prijatím DCA odvolaná vláda a prezidentka vytvorila precedens, s ktorým si bude musieť poradiť nová vláda.

Rovnako sa bude treba pozrieť na zmluvy CV-90, keď má česká strana problém a tu sa to stihlo v expresnom čase. Podpísané deň pred vyslovením nedôvery vláde.

Takže pán Heger! Obranný priemysel si cestu nájde aj bez Vás, ak to bude výhodné pre obe strany. Tak to nekazte a hlavne nebuďte v predklone pri rokovaní ešte aj s bratským štátom. Pozerajte sa na vzájomnú výhodnosť a reciprocitu. Pre Vašu informáciu, aj na Slovensku je obranný priemysel, tradícia, skúsenosť a výsledky. Len žiaľ, Vy to nevidíte a nechcete vidieť.