Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Juhokórejský bonus pre Naďa


Tak kvôli juhokórejskej ceste bol pán minister Nad minulý týždeň nervózny? Mal ohrozenú cestu za nákupmi lietadiel, ktoré majú nahradiť náš Albatros L-39.

A miesto toho, aby to povedal priamo, tak panikári nad údajným ohrozením podpisu memoranda. Charakter, že? Ale k veci. Podľa MO SR je zmyslom dorokovať podmienky možného nákupu spomínaných výcvikových lietadiel. Chcem len podotknúť, že účasť ministra na aktivite takýto obsah nerieši. Iba ak by už o nákupe bolo rozhodnuté. Tu sa nedá nespomenúť, že jeden stroj má podľa vyjadrenia ministra cenu asi 15-35 miliónov eur. A hrdinsky dodáva, že ich chceme rovno 10 alebo 12.

A my sa na Slovensku handrkujeme či dáme dôchodcom, matkám, lekárom, sestrám alebo priemyslu? Argument Matoviča „kde mám (peniaze) zobrať“ už snáď neprekukol iba slepý.

Radím už druhýkrát. Pozrite sa na Ministerstvo obrany SR. Vždy v obrannom plánovaní je minimálny plán, maximálny plán a s tým spojené kalkulácie. A my určite nemôžeme byť v tomto smere maximalisti. Nie v tejto dobe. Tu už nevravím o tom, že prečo Kórea? My ozaj nevieme komunikovať v rámci V4?

Ako sa musia cítiť Česi a Poliaci, ktorí mimochodom strážia náš vzdušný priestor a my sa obzeráme po nákupoch v krajine, ktorá je od nás cca 8000 km! Takto to vyzerá, keď na každej pozícii vo vláde sú iba „naháňači“ pochybných nákupov a pseudopolitici. Ďalšia ukážka toho, že táto vláda nevie slúžiť, vládnuť, ani hospodáriť. Páni, ozaj je čas to zabaliť a odísť. Ak nič iné, štát ušetrí energie vo vládnej budove.