Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Facka našim spojencom, o ktorej média mlčia


Predseda odborného tímu pre obranu a bezpečnosť generál J. Viktorín v statuse poukázal na to, ako by mala vyzerať reakcia hrdého štátu v prípade, že sa do jeho vnútroštátnych záležitostí angažujú zahraniční činitelia.

“Situácia na Slovensku nie je dobrá. Vnútropolitická situácia stresuje občana, do toho zdražovanie energií, plynu, základných potravín. Výpočet by mohol byť dlhý. A medzitým sa niektoré krajiny cez svojich veľvyslancov snažia radiť a ukazovať ako má vyzerať „demokracia“ v iných štátoch, hoci nedemokratické praktiky u nás im neprekážajú.

To isté robia v Poľsku, Maďarsku a predstavte si aj v Turecku. Desať veľvyslancov západných štátov napísalo list prezidentovi Erdoganovi, že nesúhlasia s postupom voči akémusi „filantropovi“ Kavalovi. Zase raz chceli učiť ďalšiu krajinu čo a ako má robiť.

Výsledok? Absolútne charakteristický pre štát, ktorý má hrdosť a špecifický jazyk. Jednoducho rozhodol v krátkom čase o ich vyhostení. Dôvod? Zasahovanie do vnútropolitických záležitostí a nerešpektovanie Viedenského dohovoru, ktorý sa dotýka aktivít zahraničných misií a ich predstaviteľov.

Aj keď k vyhosteniu nakoniec nedošlo, všetci západní diplomati sa ospravedlnili, stiahli a potvrdili v priamom prenose svoj úmysel a vinu.

Teraz nie je dôležité či to bolo Japonsko, Etiópia, Brazília alebo Turecko ako štát na hraniciach Európy a Ázie. Viete si však predstaviť, že by takto suverénne zareagovala naša vláda resp. Ministerstvo zahraničných vecí SR k niektorým západným predstaviteľom? Ja nie. Viete si predstaviť, že by médiá takýto krok pochvalne komentovali a analyzovali ako sme zvyknutí vo vzťahu médií k dnešnej vláde? Ja nie. A to si myslíme a presviedčame sa, že sme suverénny štát, v ktorom si sami o sebe rozhodujeme…”