Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Energetická bezpečnosť a výpredaj suverenity


“Prečerpávanie plynu cez plynovod Jamal-Európa sa v sobotu náhle zastavilo medzi 10:00 a 11:00 moskovského času. Nie je náhodou a iba tak, že Rusko zavrelo kohútiky s lacným plynom práve v tento čas. Ukrajincom, Slovákom, Čechom a už aj Poliakom a Nemcom. Je za tým geopolitika. Čo konkrétne tým ruský partner sleduje a aké vlastné záujmy potrebuje plniť budeme vidieť v najbližšej dobe.

Bude však vhodné dostať pod väčšiu verejnú kontrolu aktivity ministra obrany. Najmä jeho stretnutia v EÚ s nemeckou ministerkou obrany Annegret Kramp-Karrenbauer či návštevu Pentagónu (odporúčam si prečítať môj predošlý status). Tiež schôdzky s rezortnými kolegami smerom na východ. Je totiž možné, že pripravované americké základne na Slovensku nielen budú, ale budú na nich pravdepodobne aj jadrové zbrane (B61) rovnako ako sú dnes v Nemecku.

Treba vnímať, že tento minister sa nebude štítiť ničoho. Chce byť vďačný „tútorom“ a zabúda, že zapája všetkých slovenských občanov do dobrodružstva, ktoré nám nijak nepomôže. Práve naopak. Svojimi aktivitami zo Slovenskej republiky robí pomyselný, neskôr reálny terč v potenciálnom konflikte. A keď vidíme, že to isté sa plánuje na Ukrajine, s čím sa generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg nijak netají, tak ruské rozhodnutie nie je prekvapením.

Predpokladám teda, že hlavný dôvod zavretých kohútikov s plynom, bude zlepšenie vyjednávacej pozície v otázke nerozširovania sa NATO bližšie k ruským hraniciam. V každom prípade uzáver toku cez Jamal prišiel krátko po tom, čo spomínaná nemecká ministerka vyhlásila, že NATO je pripravené použiť na odstrašenie Ruska hrubú silu, vrátane atómových zbraní.

Počujete ten jazyk? Minister Naď má s kým komunikovať, no zaráža, že toto povie predstaviteľka štátu, ktorý rozpútal dve svetové vojny a začína mať krátku pamäť. Politika hrubej sily a tzv. stratégie odstrašovania môže byť pre Európu samovražedná.

Čím skôr európske štáty pochopia, že Rusko nie je len lacná dojná krava, ale partner, tým lepšie a rýchlejšie sa dajú budovať vyvážené vzťahy. Niektoré hlasy z Európy už počuť ako napr. francúzsky. Tento stav je tiež potvrdením, že diskusia o našom členstve v NATO v budúcnosti je viac ako potrebná a čím skôr tým lepšie.”