Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Chcú “zodpovední” zapchávať ústa na medzinárodnej úrovni?


“Pre súčasnú vládu existuje jediná téma: očkovanie. K tomu rozhadzovanie peňazí. Prečo nie? Veď z ich vreciek to nejde, myslia si. Túto „prioritu“ však vedia zužitkovať aj pri dohode s USA, účasti na rokovaniach o Ukrajine a najnovšie suché konštatovanie, že Slovensko je súčasťou Partnerstva pre informácie a demokraciu.

Už len myšlienka „vytvoriť platformu rovnako zmýšľajúcich krajín“ je veľavravná. Nepripomína to uniformitu čias minulých? Kto rozhodne, že táto krajina je demokratická a táto nie? Mimovládne organizácie žijúce zo zahraničného kapitálu? Kto rozhodne, že určitá informácia je pravdivá a občan by mal tvoriť svoj úsudok na jej základe? Vládna koalícia? Vládou dotovaní novinári? Naďove pracovné skupiny? Alebo prezidentka, ktorá chce ľuďom vypínať internet?

Neobstojí argument, že je to iba nezáväzná medzivládna dohoda. Prečo? Vždy keď počujem „nezáväzné a dočasné“, zbystrím pozornosť a čakám ako sa táto nezáväznosť a dočasnosť pretaví do povinnosti občana a následného zvyku, ktorý sa viac už nemusí meniť. Aj spomínané partnerstvo tým zaváňa.

Predkladanie „jedinej pravdy“ ľuďom vidíme každodenne a iný prístup a postoj nie je tolerovaný, čo je znak nedemokratických režimov. Kto je najmenej tolerantný k iným názorom? Pozrite sa na jednotlivých ministrov, kde k výrečnému Naďovi a Korčokovi, ktorého ministerstvo potichu podporuje iniciatívy proti tzv. hoaxom a dezinformáciám, sa pridáva neviditeľná ministerka Milanová. Ani premiér (aj ten skutočný) a prezidentka nie sú nadšení, že ako „elita“ nie sú schopní Slovákov presvedčiť o svojej neomylnosti.

Viete, čo je nebezpečné? Keď títo cenzori pravdy vravia, že len oni vedia, oni nás zastupujú, oni dávajú správne informácie a oni vedú „spravodlivý boj“. Ako nás zastupujú a aké informácie nám poskytujú, vidíme už dva roky. Občan ľahko odhalí praktiky, ktoré sme tu počas bývalého režimu mali, pretože mal tú skúsenosť.

A ako sa dá predísť nápadom súčasných vládcov, ktorí chcú zapchávať ľuďom ústa a blokovať slobodný prístup k informáciám? Dať vláde doživotný lockdown, a to okamžite.”