Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Chameleóni vo vláde


Generál J. Viktorín odkázal prostredníctvom facebooku premiérovi jasný odkaz: “Vo vystúpeniach predstaviteľov našej vlády pred príchodom pápeža Františka je asi všetko. Okrem úprimnosti. Prečo? Výzva k „upokojeniu“ národa je len snaha zakryť koaličné problémy, periodicky sa opakujúce krízy a čo je najhlavnejšie: zakryť vlastnú neschopnosť počúvať občana.

Keď premiér Eduard Heger v tejto súvislosti odbočil a povedal, že „musíme stabilizovať Afganistan,” tak aj bežný človek pochopí, že pravdepodobne (to je ten lepší prípad) nevie o čom hovorí. Pán premiér, Afganistan bol „stabilizovaný“ 20 rokov a vidíte čo sa dosiahlo. Všetko možné, len stabilizácia nie!

Nebol to Vám známy biznis plán na predaj vodky či osvetová činnosť. Bol to reálny vývoz revolúcie, systému a hodnôt, s ktorými daná krajina nechce mať nič spoločné. Dnes sa bude opäť rokovať alebo znova čakať na pokyn od spojencov, ktorí mimochodom na nás pri evakuácii akosi zabudli. Znova sa chceme pridať k „bruselskej solidarite“ alebo budeme myslieť a konať samostatne? Akú dáte tomuto postupu pečať? Nenecháte to na medzinárodné organizácie, ktoré sú smerom k Slovensku len rovnocennými partnermi a nie nadriadenými centrami?

Chcem pripomenúť fakt, že o našej budúcnosti má rozhodovať občan. Slovensko ako štát predsa nemusí prijímať nič navonok lákavé a „humánne“ bez komunikácie s verejnosťou. Búchanie sa do pŕs, čo ste (ako vládni predstavitelia) vybavili pre občanov je pokrytectvo najhrubšieho zrna, a to je potrebné povedať aj pred príchodom pápeža. Meníte farby ako chameleón, ako Vám to práve vyhovuje.

Na záver odkaz či už prezidentke, predsedovi NR, ale hlavne premiérovi SR. Nesľubujte pri osobných stretnutiach s pápežom to, čo Vy určite nebudete plniť. Nemáte totiž patent na rozum. Začnite myslieť v prvom rade na občana, Slovensko a jeho budúce generácie.”