Ján Kecskés (REPUBLIKA): Europarlament chce zaviesť povinnú fotovoltaiku pre budovy


Európa čelí energetickej kríze. Tá prišla vďaka rozhodnutiam predstaviteľov Európskej komisie. Veľkolepo a politicky preonačiť energetický mix európskych štátov je nielen hlúpe, ale aj “samovražedné”. A to dnes to platí dvojnásobne.

Zmeniť energetickú závislosť jedného podniku kdesi v okresnom meste na Slovensku je nielen ekonomicky, ale aj časovo náročné. Predstavte si, že toto sa začalo diať na úrovni celej EÚ.

Nechceme plyn a ropu z Ruska, lebo vojna (ale radi si ich na lodiach nosíme z Ameriky) a nechceme jadro, lebo (vlastne, doteraz sa poriadne nevysvetlilo, prečo je jadrová energia tak zlá). Namiesto toho sa pred nedávnom štartovali uhľové elektrárne, spotrebitelia sa majú naučiť šetriť (akoby aj v minulosti nešetrili, na Slovensku to platí dupľom) a nové správy z europarlamentu hovoria – chcete elektrinu – vyrábajte si ju sami, na streche svojho domu – a povinne!

Energetickú krízu v Európe nezachránia fotovoltické panely na strechách budov ale politici, ktorí nežijú v bruselskej bubline a prinášajú reálne riešenia.