Ján Kecskés (REPUBLIKA): Čo chceme zanechať budúcim generáciám?


Čisté životné prostredie alebo ekonomický armagedon?

Európska komisia chce zakázať predaj nákladných automobilov od roku 2040, pretože chce extrémne znížiť produkované emisie. Predstavitelia tohto byrokratického molocha vidia problém v importe ropy do Európy a prakticky jej závislosť od dodávateľov.

Ťažké dízlové nákladiaky majú na cestách nahradiť elektrické nákladiaky s otáznym dojazdom a s ešte otáznejšou ekologickou stopou, ktorá nemusí byť tak ružová, ako sa prezentuje.

Chcem len pripomenúť, že ceny za dodávanú elektrickú energiu vďaka jej “nedostatku” začali minulý rok extrémne stúpať. Nastavenie krajín EÚ dnes nie je vonkoncom pripravené na ďalšiu extrémnu spotrebu elektrickej energie v podobe nabíjania osobných elektromobilov, nieto ešte nákladných elektromobilov. Momentálna orientácia “z ropy na elektrinu” by spôsobila kolaps v oblasti prepravy tovaru a služieb.

Predstavené zelené riešenia a ich uplatňovanie fanatickými “zelenými” ekoteroristami nevyčistia naše životné prostredie, ale posunú Európu do nevýhodného nekonkurenčného ekonomického postavenia. Z rozvojových krajín sa stanú rozvinuté a z Európy sa stane ekonomický vazal… Ďakujem, toto si naozaj neprosím.

Hľadajme efektívne, rozumné a ekonomicky výhodné riešenia a nepredbiehajme sa v populistických “zelených” fantasmagóriách.