Ivana Slivková & Dalimír Solčanský (REPUBLIKA): Právna analýza k odovzdaniu Migov – čakali sme klenot, dostali sme paškvil


Jaroslav Naď, ktorý dnes opustil kreslo ministra obrany, čiže občan Jaro Naď (ktorý sa na facebooku stále nazýva ministrom obrany) slávnostne zverejnil na svojom fb profile “právnu analýzu” ústavnosti a zákonnosti darovania našich MiGov Ukrajine, na základe ktorej vraj rozhodol o ich darovaní. Keďže celá verejnosť čakala, ako vyzerá tento zásadný dokument, povedali sme si spolu s kolegom Dalimír Solčanský, že sa na to pozrieme a chceli sme si na to vyhradiť dlhší čas.

Nebolo potrebné. Nie je to žiadny vybrúsený klenot. Jemne povedané, analýza v rozsahu päť a pol strany “nevzbudzuje dôveru”. Z textu je evidentné, že najprv bol napísaný záver a potom sa hľadali (pseudo) argumenty, ako k nemu dôjsť.

Ako inak posúdiť, že dôvodom na odovzdanie stíhačiek bol vraj záujem na “zachovaní bežného chodu štátu”? Čo je bežné na odovzdaní celého stíhacieho letectva inej krajine, ktoré sa – úplnou náhodou uskutočnilo – jediný krát za celej existencie samostatného Slovenska? A práve vtedy, keď funkciu vykonávala dočasná vláda, o ktorej samotná analýza priznáva, že nemá nijaký politický program?

Úplne chápeme, prečo Jaro Naď nezverejnil mená autorov tejto “analýzy”. Nechcú s ňou mať nič spoločné, lebo bola vytvorená na zjavnú objednávku, keď viete dopredu ako musí vyznieť záver. (A možno sa boja následkov – to úplne chápeme).

Ak sa chce niekto pozrieť, ako vyzerá skutočná a poctivá právna analýza, môže si kliknúť na tento link: https://uniba.sk/…/pravna-analyza-zamerana-na…/?fbclid=IwAR1YYmVDvOmE9ufCoA3-JYKKmSO83LLjrXc19vTs0jXvjP3X-NbWuCv11ns , kde nájdete stanovisko Právnickej fakulty UK ku kompetenciám dočasne poverenej vlády, z ktorej vyplýva zjavná nezákonnosť darovania stíhačiek Ukrajine. Aj keď s ňou nemusíte súhlasiť, asi budete súhlasiť s tým, že je spracovaná na trochu inej úrovni, že?

Ak teda vláda Eduarda Hegera rozhodovala na základe takýchto podkladov a analýz, nečudujeme sa, že skončila tak, ako skončila. A ak by ste chceli príspevok pána (už bývalého ministra) Naďa komentovať, máte smolu. Komentovanie svojho príspevku a analýzy zakázal.

A úplne na záver – to, či tento úkon, ktorým Ministerstvo obrany doslova znásilnilo Ústavu SR a znova sa vysmialo ústavnej legislatíve, bol v súlade s právnym poriadkom, nie je v našich kompetenciách posúdiť. Stále však veríme, že meter musí platiť pre všetkých rovnako a príslušné orgány z takéhoto konania, na ktoré doplácajú všetci občania, vyvodia príslušnú zodpovednosť.