Generál Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Populista v ministerskom kresle


“To mi napadlo priatelia, keď vidím aktivity ministra obrany. Vojak, ktorý skonal na Lešti ho nezaujíma, ruskí motorkári mu vadia.

No zrazu sa objaví na Duklianskom priesmyku, aby otvoril pozorovateľňu a pripomenul výročie Karpatsko-duklianskej operácie. Niekde som zachytil, že pri pamätníku gen. Svobodu si uctil padlých sovietskych vojakov. Áno, to je pozitívny počin, keďže ide o významný historický míľnik v našich dejinách.

Zostal som však v nemom úžase, keď minister zdôvodnil, že iba 100 pozvaných hostí sa zúčastnilo osláv z dôvodu odporúčaní hygienika. Pozvaní mali byť len zaočkovaní! Aký rozdiel s návštevou pápeža Františka a podotýkam, že tu tiež pravidlá stanovil hygienik. Alebo sa spravil krycí manéver z dôvodu, že o akciu s ministrom jednoducho nebol záujem?

A viete, čo bije do očí? Že medializácia tejto aktivity bola minimálna, resp. neadekvátna samotnej udalosti, lebo tu ide aj ďalšie generácie. História je totiž najlepším učiteľom. Tu mi vychádza len jedno. Čo bolo, to bolo a teraz vláda napĺňa výdavky na obranu vo výške 2% HDP ako sľúbila aliancii NATO.

Priatelia, sľúbila, no išlo v podstate o politickú deklaráciu. Nie je to záväzok tak ako nám je prezentované. Je to, a to zvýrazňujem, politická deklarácia, ktorú si žiaľ vládnuce garnitúry rad za radom osvojujú.

Poznáte dôvod? Ukázať sa, že aj taká malá krajina ako Slovensko vie zatiahnuť opasok svojim občanom a zdôvodniť štýlom „viete, záväzok v zahraničí – vydržte, dobre bude.“ Ak vnímame realitu pri tejto vláde, určite dobre nebude. Rozbíjanie spoločenských vzťahov, stavanie ľudí proti sebe, hádky, stres. To je to, v čom sa VÁM, vládni funkcionári, darí a prečo VÁM je dobre.

Vidíme, čo čaká obyvateľstvo: zvýšenie cien energii, plynu, potravín. K tomu pre ilustráciu uvádzam, že každý občan na Slovensku v roku 2020 zaplatil 16 500 amerických dolárov, čím sme zaradili na 19. miesto medzi 30 krajinami NATO.

Čítate správne, týmito prostriedkami prispieva každý občan Slovenskej republiky do pokladnice aliancie. A to nespomínam 2 miliardy eur, ktoré vláda vyčlenila na modernizáciu Ozbrojených síl SR, čo znamená, že spolu s rastom inflácie vzrastie aj občiansky príspevok.

Dovolím si konštatovať, že rok 2021 z tohto pohľadu bude s určitosťou ďalším vyberaním peňazí z vreciek pracovitého ľudu… a nedajbože, aby sme zanedlho neboli lídri v investíciách do zbrojenia medzi krajinami NATO. V tomto kontexte a so všetkými predchádzajúcimi informáciami sa obávam, že to občan nemusí zvládnuť. Nemyslím, či to zvládnu tí na hradnom kopci, ale či to zvládnu ostatní.

Chcel by som dodať a pripomenúť, že dôležitosť obrany Slovenskej republiky nie je len o peniazoch. To si uvedomte, pán minister. Skúste vnímať slovenskú realitu a nielen svetlá reflektorov a lákavé obložené misy v sálach aliancie.”