Floridský guvernér Ron DeSantis vyhnal LGBT aktivistov zo škôl


Floridský guvernér Ron DeSantis podpísal zákon, ktorý zakazuje „vyučovanie o sexuálnej orientácii a rodovej identite“ pre deti do stredného školského veku.

Krok obmedzujúci LGBT aktivistov na školách vyvolal intenzívnu kritiku. Zákon označil za „nenávistný“ prezident Joe Biden, demokrati, ich médiá, dobre dotované organizácie aktivistov, známe osobnosti na Oscaroch a spoločnosť Disney, ktorá robí aj rozprávky pre deti.

Legislatíva posunula štát Florida a DeSantisa, republikána na vzostupe a potenciálneho kandidáta na prezidenta, do popredia kultúrnej vojny v Spojených štátoch. Ron DeSantis a ďalší republikáni opakovane uviedli, že opatrenie je racionálne a o týchto témach by mali so svojimi deťmi hovoriť rodičia, nie učitelia a aktivisti z mimovládnych organizácií.

„Zabezpečíme, aby rodičia mohli posielať deti do školy za vzdelaním, nie za indoktrináciou,“ povedal floridský guvernér predtým, ako podpísal zákon, ktorý spravil tri kľúčové kroky na ochranu detí a vrátenie práv späť do rúk rodičov.

V zákone sa uvádza, že výučba zo strany personálu školy alebo tretích strán o sexuálnej orientácii alebo rodovej identite sa nesmie vykonávať spôsobom, ktorý nie je primeraný veku a vývoju žiakov. V inom prípade môžu rodičia pristúpiť k žalobe.

Nová legislatíva takisto poskytuje ďalšie práva rodičom, ktoré eliminujú vládne úvahy a pokusy o povinné očkovanie detí. Dotazníky o zdravotnom skríningu detí dostanú rodičia ako prví pre poskytnutie potrebného povolenia. Zákon tiež zabezpečuje, že na začiatku každého školského roka budú rodičia informovaní o možnom poskytnutí zdravotníckych služieb na škole s právom odmietnuť akúkoľvek ponúkanú službu.