Budapešť: Aj zmienka o zbraniach je riziko, nedovolíme naše zatiahnutie do vojny


Premiér Viktor Orbán nebol so svojimi českými, poľskými a slovinskými kolegami v Kyjeve na rozhovoroch, pretože Maďarsko nedodáva Ukrajine zbrane, uviedla provládna stránka Origo.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, český premiér Petr Fiala a slovinský premiér Janez Janša sa v utorok v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym a jeho premiérom. Predsedovia vlád budú podľa poľskej vlády vystupovať ako zástupcovia Európskej rady a stretnutie bolo zorganizované po konzultácii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Súčasťou hosťujúcej delegácie bol aj Jarosław Kaczyński, líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť.

Keď sa tlačového šéfa premiéra Viktora Orbána pýtali médiá kritické voči vláde, prečo sa Orbán nezúčastňuje na stretnutí v Kyjeve, odpovedal, že „premiér vie o návšteve, ale do Kyjeva sa nechystá“. Podľa Origo maďarská vláda „nedovolí, aby bolo Maďarsko zatiahnuté do vojny“ a „pracuje na obnovení mieru“. Orbánova vláda dala od začiatku vojny najavo, že na Ukrajinu nepošle vojakov ani zbrane; nedovolila by ani tranzit zbraní cez svoje územie.

Origo poznamenalo, že po tom, čo Rusi zbombardovali miesto pri poľských hraniciach, Péter Szijjártó, minister zahraničných vecí, povedal, že aj zmienka o tranzite zbraní so sebou prináša vážne riziká. Orbán hovorí, že presuny zbraní by vážne poškodili Maďarov v Zakarpatsku na západe Ukrajiny.