Ako sa chce Európa odpojiť od ruskej ropy?Je tu zázračný 10-bodový plán!


„Občan, predaj auto, choď pešo a rob z domu.“ Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorú založil blok štátov OECD, približne takto inštruovala vlády, ktoré majú ihneď obmedziť dodávky ruskej ropy, podporiť výzvu na zníženie spotreby a „prevychovať“ obyvateľov.

Čo inštrukcia prináša? 10-bodový plán pre „zmenu správania spotrebiteľov“ navrhuje pomalšiu jazdu na diaľniciach, prácu z domu, viac elektromobilov, viac bicyklov, viac chodenia po svojich, koniec vlastných áut vo veľkých mestách, dokonca zákaz jazdy v nedeľu.

Tlačová agentúra AFP uvádza, že veľké firmy, obchodné domy, lodné spoločnosti a banky sa Rusku už začali vyhýbať, no a prichádzajú balíky sankcií, ktoré spolu s infláciou (vďaka natlačeným miliardám) ťahajú ceny pre ľudí nahor.

Podľa agentúry, so zmrazenými obchodnými vzťahmi „existuje reálne riziko, že trh sa v blízkych mesiacoch ešte zúži a ceny ropy porastú“, keďže svet vstupuje do sezóny vysokého dopytu.

Aký je plánovaný efekt nápadov IEA? V tzv. vyspelých ekonomikách by mohli opatrenia počas štyroch mesiacov znížiť dopyt po rope o 2,7 milióna barelov denne. Médiá nadšené „skvelým plánom“ však už akosi zabúdajú dodať, že tieto štáty denne spotrebujú 45 miliónov barelov.

Podobné „expertízy“ a ich realizácia insitnými eurokomisármi nehraničí len s úvahami o vymontovaní žiarovky a vypnutím radiátorov, ale spolu s ďalšími krokmi ohrozuje životný štandard Európy spôsobom, ktorý je neprijateľný. Slovenská Republika si zaslúži udržateľnosť a stabilitu, ktorú súčasní dobrodruhovia pri kormidle nedokážu poskytnúť.