Týždenný komentár: Zmluva s USA je podpísaná, schváliť ju musí parlament (31.1.-6.2.2022)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Pravidelne budem prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje verejné profily s aktuálnymi príspevkami nájdete napríklad na Twitteri či Telegrame.


Jaroslav Naď, Ivan Korčok a Antony Blinken pri podpise zmluvy DCA/ sk.usembassy.gov

Jaroslav Naď a Ivan Korčok leteli za zmluvou s USA až do Washingtonu

PODPISOM DOHODY ZVYŠUJEME NAŠU BEZPEČNOSŤ” znie úvod príspevku na sociálnej sieti Twitter, ktorý zverejnil minister obrany Jaroslav Naď. Dodal, že dohodu podpísal za slovenskú stranu spolu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Za USA ju podpísal minister zahraničných vecí Antony Blinken,

Dohodu o obrannej spolupráci s USA, ktorá rešpektuje našu ústavu, zákony a je jasným signálom smerovania našej zahraničnej politiky.” píše Naď. Ako to, že si je taký istý, keď Zuzana Čaputová odmietla dať zmluvu preskúmať Ústavným súdom SR? Asi by to našich vládnych politikov iba zbytočne zdržovalo. Toto nie je referendum o predčasných voľbách, ktoré možno naťahovať, aby sme sa nakoniec dozvedeli, že občania síce majú právo si svojich zástupcov raz za štyri roky zvoliť, ale nemôžu rozhodnúť o skrátení ich funkčného obdobia, ani keby ukradli posledný cent zo štátneho rozpočtu.

Každopádne, zmluva ešte musí prejsť schvaľovacím procesom v parlamente a musí za ňu zahlasovať nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Pri súčasných pomeroch by to nemal byť problém, a to ani napriek tomu, že niektorí poslanci z Oľano a Sme Rodina za túto zmluvu odmietajú zahlasovať, respektíve majú nejaké výhrady.

8. februára, kedy by sa malo práve o tejto zmluve hlasovať, je ohlásený ďalší protest pred NR SR. Toho predošlého sa zúčastnili stovky, ak nie tisíce ľudí. Príďte v utorok o 16:00 pred parlament dať najavo svoj názor a povzbudiť váhajúcich vládnych poslancov, ktorí zvažujú, že sa vlastizradnej zmluve postavia!


Tomáš Valášek a Zuzana Čaputová/ koláž, internet

Autorom dokumentu s prejavom prezidentky je poslanec Progresívneho Slovenska, liberálom z Oľano prekáža, že sa k tomu v RTVS vyjadril Roman Michelko

Parlamentná opozícia, ale aj Igor Matovič sa snažili spochybniť nadstraníckosť Zuzany Čaputovej potom, čo sa zistilo, že autorom jej prejavu je podľa vlastností počítačového dokumentu poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek. Ten sa ohradil, že do dokumentu nezasahoval. Vraj bol písaný jeho manželkou, poradkyňou prezidentky, zo spoločného počítača. Zuzana Čaputová bola pred výkonom svojej prezidentskej funkcie podpredsedníčkou v Progresívnom Slovensku.

Tomáš Valášek sa snažil situáciu odľahčiť príspevkom na sociálnej sieti, keď napísal: “Kúpime druhý počítač do domácnosti. Zn. rýchle.”

K situácii sa v krátkom vstupe pre RTVS vyjadril aj známy politológ Roman Michelko, ktorý v médiách hlavného prúdu nedostáva takmer žiadny priestor. Netrvalo dlho a liberálny poslanec Oľano Andrej Stančík s kolegom, bývalým novinárom Kristiánom Čekovským verejne skritizovali RTVS. Verejnoprávna televízia podľa nich dala priestor “politológovi, ktorý v minulosti kandidoval za Harabinovu Vlasť, robil asistenta poslancom Smeru a vystupuje v Slobodnom vysielači“. V boľševickom svete sa zrejme nevhodný názorový politický profil nenosí a bez ohľadu na okolnosti to stačí na verejnú kritiku televízie. Ak niekto čakal, že uvedené plytké a ideologické argumenty budú doplnené konštruktívnou kritikou, musel byť sklamaný.


Ľudia v Maďarsku a Poľsku vo veľkom nakupujú potraviny/ TASR

Slováci chodia nakupovať pohonné hmoty a jedlo za hranice.

Zvyšovanie cien potravín v obchodoch a pohonným hmôt v súvislosti s opatreniami našich severných a južných susedov vyhnali mnohých Slovákov nakupovať práve do Poľska a Maďarska. Finančne sa im oplatí previezť sa pár kilometrov za hranice a podporiť tak cudziu ekonomiku. Niet sa čomu čudovať a určite im to nemôže nikto príčetný vyčítať. Po mnohých likvidačných opatreniach musí nemalý počet rodín na Slovensku otáčať každé euro.

Minister financií Igor Matovič odkomunikoval že štát takto stratí menej, ako keby sme mali po vzore okolitých krajín znížiť DPH na potraviny či pohonné hmoty. Po dočasnej regulácii DPH by asi neostalo dostatok peňazí na realizáciu jeho chorých nápadov, akými boli napríklad povinné celoplošné testovanie alebo očkovacia lotéria či finančný bonus pre zaočkovaných seniorov.

Potom, čo sme okolité krajiny zásobovali našimi turistami počas nariadených uzávierok a obmedzení hotelov a rekreačných zariadení (cez turistické sezóny), nám môžu po ďalšej forme svojskej hospodárskej pomoci poslať aspoň ďakovný dopis.


Transgender, ilustračný obrázok/ Pixabay

Švajčiar sa vyhlásil za ženu a má z toho výhody

Od začiatku roka 2022 začal vo Švajčiarsku platiť zákon, na základe ktorého si jednoduchým úradným úkonom môžete zmeniť pohlavie, pokiaľ sa so svojim biologickým necítite byť spokojní.

Stačí zájsť na matričný úrad a dodať osobné vyhlásenie, že sa cítite ako opačné pohlavie. Nevyžaduje sa podstúpenie hormonálnej terapie, chirurgických zákrokov ani vykonanie zdravotnej diagnózy.píše Juraj Orolín, redaktor denníka Štandard.

Jeden muž to využil na to, aby mohol poberať penziu o niečo skôr. Švajčiar mal túto svoju motiváciu oznámiť aj rodine. Úradníci dostali podľa novín 20 Minuten nariadenie, aby takéto podozrenia zo zneužitia legislatívy nepreverovali.

Takéto ohýbanie práva, ktorému predchádza krivenie vedy a popieranie reality nie je ničím iným, ako dopúšťanie sa vedomého klamu. A kým sa spoločnosť bude snažiť samú seba oklamať, že niekto, kto sa narodil ako muž môže byť raz ženou, tak podobní špekulanti budú na ľudskej hlúposti profitovať aj naďalej.


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.