Týždenný komentár: Marek Gábrik (22-28.11.2021)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Od dnes sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Verím, že Vás témy, ktoré vyberiem a moje komentáre k nim zaujmú a že tieto články budem zvládať publikovať na pravidelnej báze. Do istej miery to budú rozšírené a aktualizované texty, ktoré (zatiaľ) nájdete aj na mojich stránkach na sociálnych sieťach ako Facebook či Telegram, ale určite sa posnažím, aby ste v mojich článkoch objavili aj niečo nové.


Zatvorená Univerzitná knižnica v Bratislave/ SME.sk

Sprísnenie opatrení a lockdown

Slováci sa dočkali ďalšieho lockdownu, ktorý začal platiť počas tohto týždňa. Zástancovia sprísňovania opatrení v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou dokonca volajú po tvrdších pravidlách – vadí im napríklad, že školy ostávajú otvorené. Mnohí ľudia naprieč Slovenskom sa sťažujú, že z hľadiska obmedzenia mobility sa v skutočnosti nič zásadné nezmenilo, akurát na opatrenia opäť doplácajú slovenskí malopodnikatelia a živnostníci, ktorých prevádzky sú zatvorené, často na úkor veľkoobchodov, ktorých majitelia sídlia v zahraničí. Gastro prevádzky či fitnescentrá, ktoré poslušne kontrolovali OTP už od augusta a tlačili na svojich zamestnancov, aby boli očkovaní sa cítia byť touto vládou (opäť) podvedení. Hovorili sme vám, že to opäť takto dopadne.

Aj keď bolo oznámené, že lockdown je schválený na dva týždne a že sa bude po desiatich dňoch situácia prehodnocovať, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o deň na to ubezpečil verejnosť, že lockdown bude trvať minimálne do Vianoc.

Slovenskí biskupi vyjadrili pohoršenie nad zákazom navštevovania bohoslužieb a omší. Možno očakávali, že potom, čo hromadne podporili vakcináciu, s nimi bude vláda zaobchádzať miernejšie. Nestalo sa. Dopady na financie a v niektorých prípadoch možno aj na životy ľudí ich však, zdá sa, netrápia.


Matovič, Lengvarský, Čaputová/ koláž

Tliachanie Čaputovej, Lengvarského a Matoviča

Zuzana Čaputová po skontrolovaní nemocnice v Ružinove, ešte pred vyhlásením lockdownu, skritizovala „tliachanie o covide“. V jej slovách možno bádať prvky sebareflexie, keďže pred časom sa vyjadrila, že vníma lepšiu pripravenosť nášho zdravotníctva pred treťou vlnou pod ministrom Lengvarským, ako tomu bolo v prípade Mareka Krajčího počas druhej vlny. Taktiež možno chcela samu seba skritizovať za podieľanie sa na šírení vedecky nepodloženého hesla „Vakcína je sloboda“.

Medzi ďalšieho jedinca z prostredia politikov, ktorí tliachajú o covide, môžeme zaradiť ministra zdravotníctva. V lete zorganizoval Vladimír Lengvarský tlačové vyhlásenie, na ktorom oznámil: Žiadne plošné či povinné očkovanie nie je a nikdy ani nebude. Takže vyhlásenia typu, že vláda chce povinne očkovať sa nezakladajú na pravde.“ 

Od tohto jasného a zreteľného vyjadrenia uplynulo niekoľko mesiacov. Dnes sa o plošnom či povinnom očkovaní nahlas hovorí, a to aj z prostredia poslancov vládnej koalície. Niektorí hovoria o rizikových skupinách, iní zas presadzujú, že by sa mal povinne očkovať každý, komu v tom zdravotný stav neprekáža. V susednom Rakúsku by táto povinnosť mohla začať platiť od februára budúceho roka.

Trojicu vybraných tliachačov v mojom článku uzatvára expremiér, predseda najsilnejšej vládnej strany a minister financií Igor Matovič. Počas týždňa, ešte pred ohlásením zavedenia lockdownu navštívil reláciu moderátora Braňa Závodského na rádiu Expres. Posťažoval sa na to, že kvôli vyhláške Jána Mikasa nemusia deti v školách nosiť rúška (po zavedení lockdownu im to opäť prikázali). Igor Matovič dodal, že táto vyhláška bola vydaná pravdepodobne na základe lobovania istých skupín. Pán Matovič, koho vláda (a jej poslanci) dala Mikasovmu úradu väčšie kompetencie na vydávanie vyhlášok?


Status Igora Matoviča/ Facebook.com

„Daňová revolúcia“ = krčah vody, zdanený tringelt a vyššie odvody?

Igor Matovič sa rozhodol pre oznámenie „daňovej revolúcie“. V tretej časti série „nakrúcania dokumentárneho filmu“ o zmenách v tejto oblasti sa zameral na „zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien“. Ľudia patriaci pod kategóriu SZČO by mali po schválení „reformy“, rovnako ako zamestnanci a zamestnávatelia, platiť len jednu daň a jeden poistný odvod.

Nezisková organizácia INESS sa tejto reforme povenovala vo svojom príspevku. Z ich zistení vyplýva, že dnes zaplatí živnostník s ročným obratom 30 000 eur na daniach a odvodoch 3 843 eur, pričom po Matovičovej daňovej revolúcii to bude 8 700 eur. 

Igor Matovič vo svojej daňovej revolúcii zároveň kladie reštauračným zariadeniam podmienky – k jedlu musia podávať krčah vody zadarmo, musia ponúkať polovičnú detskú porciu z jedla za polovičnú cenu celého jedla, či tzv. ekomenu , ktoré by mali tvoriť polovičné porcie jedla za ¾ cenu. Daň z pridanej hodnoty pre reštaurácie by sa mala znížiť z aktuálnych 20 percent na 10 percent. Po novom by však mali podliehať DPH aj tringelty. Tie by mali dosahovať 9 percent z ceny jedál bez DPH. Všetky tringelty by pritom mali reštaurácie rozdeliť ako odmeny pre zamestnancov. 

Komentátor denníka Postoj Dag Daniš na snahy Igora Matoviča zareagoval slovami: „Desiatky tisíc živnostníkov museli dočasne ukončiť činnosť. Ďalšie desiatky tisíc aj s rodinami prežívajú na dlh. V nádeji, že štát im bude aspoň symbolicky kompenzovať straty – za rozhodnutia úradov, ktoré ich pripravili o prácu.

Odpoveď štátu: áno, myslíme na vás, dozrel ten správny čas, aby sme vás viac zdaňovali.“

Komentátor denníka SME Samuel Marec sa na svojej Facebookovej stránke vyjadril: „som taký starý, že si pamätám, keď sa pod reformou ešte rozumela reforma a nie džbán vody.“


Ponuka, ktorá sa neodmieta/ koláž

„Ponuka, ktorá sa neodmieta“ = nátlak na očkovanie dôchodcov? 

Deň po vyhlásení lockdownu zvolali predseda parlamentu Boris Kollár a minister financií Igor Matovič tlačovú konferenciu, ktorá niesla poetický názov „Ponuka, ktorá sa neodmieta“. My, ktorí sme fanúšikmi českej kultovej počítačovej hry Mafia si istotne pamätáme prvú kapitolu v tejto hre, ktorá niesla identický názov. Či tým chcel Igor Matovič niečo naznačiť vo vzťahu k sebe, Borisovi Kollárovi alebo praktikám súčasnej vlády, nevedno.

Obsahom tlačovej konferencie bola ponuka pre dôchodcov, ktorá ich má motivovať k očkovaniu. Štát chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémiePeniaze sa k nim majú dostať cez zaočkovaných dôchodcov, ich deti či vnúčatá, ktorí použijú 500 eurové poukazy vo vybraných podnikoch a službách

Kritici sa čudujú, prečo vláda odmieta pomôcť nasilu zavretým podnikom a poskytovateľom služieb priamo. Zároveň tu vyvstáva otázka, že prečo sa napríklad na zvýšenie platov zdravotníkov v rozpočte prostriedky nenašli. 

Ponuka môže takisto vytvoriť tlak v rodinách na dôchodcov, aby sa zaočkovali proti svojej vôli. Mnohí z nás určite registrujú prípady, kedy sa príbuzní rozhádali do krvi aj pre pár eur.

Dlhé mesiace počúvame o „prázdnej špajzi“, ktorú tu zanechali predošlé vlády. Je pritom zaujímavé, že stále sa nájdu desiatky či stovky miliónov eur na realizáciu nových nápadov z dielne koalície. 


Zľava hore: Rowlingová, nórska reklama, Kristína Sundqistová a socha Jeffersona/ koláž

Na západe nič nové: Cancel culture a homosexuálne Vianoce

Kristina Sundquistová, švédska vedkyňa z univerzity v Lunde publikovala štúdiu, z ktorej vyplýva, že takmer 60 percent znásilnení vo Švédsku páchajú migranti, informuje vo svojom článku denník Postoj. Zverejnenie týchto informácii bolo podľa švédskej prokuratúry neetické, za čo vedecká pracovníčka čelí stíhaniu. Spoluautor štúdie Ardavan Chošnood povedal, že vo Švédsku zatiaľ nikto podobný výskum neviedol. Všetci sa totiž báli, že za takúto štúdiu by boli obvinení zo xenofóbie. Pred médiami samotná profesorka povedala, že výskum bol realizovaný v súlade so zákonmi.

V ďalšej škandinávskej krajine, v Nórsku, sa vo vianočnej reklame Nórskej pošty objavil homosexuálny Santa Claus. Marketingová šéfka spoločnosti vyhlásila, že za týmto krokom stojí oslava inkluzívnosti a rozmanitosti. Podľa vyjadrenia pošty pre NBC News mala reklama ukázať, že „láska nemá hranice“. V súvislosti so spotom je na mieste dôležité pripomenúť, že nórska legislatíva umožňuje zatvárať svojich občanov do väzenia za kritické stanoviská, (respektíve „nenávistné prejavy“) voči LGBT komunite. Ľuďom, ktorí boli uznaní za vinných v tomto smere hrozí za prejavy súkromnej povahy pokuta, alebo až rok za mrežami. Za verejné vyhlásenia môžu takému človeku hroziť až tri roky väzenia. 

J. K. Rowlingová nebola pozvaná na dvadsiate výročie prvého filmu o Harrym Potterovi. Spisovateľka, ktorá celý svet a príbeh vymyslela, a teda by bez nej neexistovali ani spomenuté filmy, bude na spomienke prítomná iba prostredníctvom archívnych záberov. Denník Štandard uvádza, že dôvodom je podľa všetkého jej obrana biologických pohlaví a spor s transrodovými aktivistami. Mnohí trans aktivisti sa Rowlingovej dlhodobo vyhrážajú, niektorí aj smrťou. Pred nedávnym časom na internete zverejnili fotografiu s adresou jej bydliska. Rowlingová sa prvýkrát verejne vyjadrila na obranu biologických pohlaví v roku 2019, kedy sa zastala britskej expertky Mayi Forstaterovej, ktorej po podobných výrokoch nebola predĺžená zmluva. 

Z radnice v New Yorku bola odstránená socha Thomasa Jeffersona. Umiestnená bude v jednom z múzeí. Dôvodom odstránenia má byť to, že Jefferson vlastnil otrokov. Thomas Jefferson je jedným z otcov zakladateľov, stál pri zrode USA a bol hlavným autorom Deklarácie nezávislosti z roku 1776. Rozhodnutie sa podľa The New York Times rodilo desaťročia. Presadzovali ho najmä zástupcovia etnických menšín v mestskom zastupiteľstve. Konzervatívci označovali návrhy za prehnanú reakciu na komplikovanú históriu. Po minuloročnej masívnej vlne protestov Black lives matter bolo nakoniec odstránenie sochy jednomyseľne schválené. Sochy významných historických osobností sa v posledných rokoch odstraňujú naprieč USA. Týkalo sa to aj sôch Kryštofa Kolumba, Južanských lídrov apod. Pamätníky taktiež bývajú terčom demonštrantov. Minulý rok na jeseň v Portlande ľudia zvrhli sochu 16. prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna. Nepomohlo mu ani to, že sa podieľal na zrušení otroctva.


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.