Týždenný komentár: Marek Gábrik (15-21.11.2021)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Od dnes sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Verím, že Vás témy, ktoré vyberiem a moje komentáre k nim zaujmú a že tieto články budem zvládať publikovať na pravidelnej báze. Do istej miery tobudú rozšírené a aktualizované texty, ktoré (zatiaľ) nájdete aj na mojich stránkach na sociálnych sieťach ako Facebook či Telegram, ale určite sa posnažím, aby ste v mojich článkoch objavili aj niečo nové.


Zhromaždnie na Námestí Slobody/ nitranoviny.sk

17. november v znamení  protestov proti vláde a výzvy na generálny štrajk, opatrenia sa opäť sprísnili

V uliciach Bratislavy sa 17. novembra konali viaceré zhromaždenia, ktoré boli namierené voči konaniu súčasnej vlády. Dôvody na účasť boli rôzne: nezmyselné opatrenia, tlak na očkovanie, znemožnená konfrontácia odborníkov s odlišnými názormi, šikanovanie gastropodnikateľov a majiteľov rôznych prevádzok, politizácia vysokých škôl, neprimerané zákroky polície povzbudzované vyhláseniami ministra vnútra a policajného prezidenta, milióny pre schránkové firmy a mnoho iných. Podľa odhadov sa na týchto zhromaždeniach dokopy nachádzali desaťtisíce ľudí. Zrejme najväčší dav sa zhromaždil na Šafárikovom námestí, odkiaľ sa presunul na Námestie Slobody pred Úrad vlády Slovenskej republiky. Na tejto akcii vystupovali, okrem iných, aj predstavitelia hnutia Republika. Hlavný odkaz demonštrácie znie: Na referendum už nie je čas, Slovensko potrebuje generálny štrajk!

Priebeh zhromaždení bol takmer úplne pokojný, až na malé výnimky, kedy po ukončení protestov niekto hodil medzi policajtov pyrotechniku. Ukázalo sa však, že vyhrážky policajného prezidenta Štefana Hamrana o nekompromisnom zásahu a zvážanie stoviek policajtov z celého Slovenska do Bratislavy nebolo ničím iným, ako demonštráciou sily a zastrašovaním občanov, ktorí na zhromaždeniach zvažovali svoju účasť.

O deň na to, po masových a pokojných protestoch vláda odmietla prejaviť čo i len štipku sebareflexie a ešte viac sprísnila aj kritizované opatrenia.

Pokojné protesty nezaberajú, referendum bolo zmarené a rovnaký osud by pravdepodobne čakalo aj to ďalšie. Vláda postupne eliminuje všetky mierové riešenia, ktoré môžu občania v štáte aplikovať. Ak nechceme riskovať násilné prevraty s rizikom množstva zranených či mŕtvych, demoláciou majetku a neistým záverom, musíme podporiť myšlienku generálneho štrajku a urobiť všetko pre jeho realizáciu. Aj pri nižšej, no vytrvalej účasti sa vytvorí ekonomický tlak na vládu, ktorá bude skôr či neskôr musieť pristúpiť na vyjednávanie o podmienkach. Generálny štrajk je takisto spôsob, pre ktorý nebudú občanov doň zapojených môcť kompetentní obviňovať zo šírenia vírusu na hromadnom podujatí a hádzať tak na nespokojných ľudí svoje zlyhania, následkom ktorých nám kolabujú nemocnice. 


Dramatické a ohnivé protesty v Holandsku proti lockdownu/ Thejournal.ie

Rakúsko a Holandsko – vyššia miera zaočkovanosti, lockdown a protesty, Gibraltár ruší Vianoce!

Mnohí  z nás sa určite stretli s tvrdením, že keby sme mali vyššiu mieru zaočkovanosti, porovnateľnú napríklad s krajinami na západe, mohli by sme uvoľniť opatrenia, nemuseli by sme zatvárať ekonomiku a rúška by sme dali definitívne dole.  Realita z mnohých krajín z vysokou zaočkovanosťou však ukazuje, že to vôbec nemusí byť tak.

Lockdown pre všetkých a plánované povinné očkovanie vyhnalo do ulíc v susednom Rakúsku odporcov týchto opatrení. Podľa úradného odhadu sa na námestí vo Viedni stretlo približne 40-tisíc ľudí.  Hoci sa sociálnymi sieťami na Slovensku šírili nepravdy o tom, že policajti sa pridali k protestujúcim, opak bol pravdou. Medzi protestujúcimi a policajtmi došlo k niekoľkým tvrdým potýčkam.  Podľa vládnych údajov je úplne zaočkovaných necelých 66 percent z 8,9 miliónov obyvateľov krajiny.

V Holandsku, kde je miera zaočkovaných dospelých presahujúca 85 percent sa taktiež sprísnili opatrenia. Demonštrácie v holandských mestách prerástli do otvoreného násilia. Poškodzovali sa budovy, rabovali obchody a zapaľovali policajné autá. Niekoľko ľudí bolo zatknutých či postrelených.

Udalosti v Holandsku či Rakúsku sú príkladom reakcie obyvateľstva na vládu, ktorá nasľubuje medicínsky nepodložené hory-doly, no urobí pravý opak.

V štáte Gibraltar, kde zaočkovanosť presahuje 100 percent kvôli covidu zrušili Vianoce. Plne očkovaných je viac ako 118 percent populácie. Toto číslo presahuje stopercentnú očkovanosť, pretože sa počítajú aj Španieli, ktorí každý deň prekračujú hranice za prácou alebo navštevujú toto územie.


Kyle Rittenhouse počas nepokojov spojených s protestami BLM/ NBC News

Kyle Rittenhouse – nevinný!

Súd v americkom meste Kenosha na základe rozhodnutia poroty rozhodol, že Kyle Rittenhouse je nevinný vo všetkých bodoch obžaloby. Mladík bol obvinený z dvojnásobnej vraždy, jedného pokusu o vraždu, ohrozenia verejného zdravia a nelegálneho držania strelnej zbrane. Obhajoba tvrdila, že konal v sebaobrane, čo porotcovia potvrdili.

Prípad sa odohral v auguste minulého roku. V Kenoshi v štáte Wisconsin prebiehali násilné protesty hnutia Black Lives Matter. V meste došlo aj k rabovaniu a ničeniu obchodných prevádzok. Tínedžer Rittenhouse v sebaobrane zastrelil dvoch agresívnych protestujúcich a jedného zranil. Udalosť bola zenužitá rôznymi ľavicovými aktivistami, médiami a demokratickými politikmi na predvolebnú prezidentskú kampaň. Konanie mladíka bolo podľa mnohých následkom protrumpovskej rétoriky a takisto dôkazom o myšlienkach bielej nadradenosti.

V prípade, ak by porotcovia uznali Rittenhousa za vinného, hrozil by mu trest smrti. 

Rôzni „overovači faktov“, ako napríklad Čech Jan Cemper z projektu Manipulatori.cz v minulosti rozporovali tvrdenie, že Rittenhouse konal v sebaobrane. Po rozhodnutí súdu sa Jan Cemper ospravedlnil.


Čaputová na Slovensku a v zahraničí/ koláž veci-verejne.sk

Čaputová: So slovenskými deťmi s nasadeným rúškom, v zahraničí s elitami bez rúšok! 

Portál veci-verejne.sk si všimol, že pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí (19. november), kedy prezidentku v paláci navštívili deti z Centra Slniečko z Nitry, mali všetci prítomní prekrytú tvár. 

Článok na spomenutom portáli v nadpise okrem iného uvádza: „Ultrafaloš: Čaputová ide chrániť deti. Prijala ich s rúškom na tvári, ktoré pri papalášoch nepoužíva.“ pričom v článku sa pre porovnanie nachádzajú fotky zo zahraničných ciest, ktoré absolvovala Zuzana Čaputová a je na nich bez prekrytia horných dýchacích ciest v spoločnosti prominentných zahraničných elít. 

Ako argument môže slúžiť, že na týchto stretnutiach boli len očkovaní, alebo, že v danom štáte táto povinnosť vyhlásená nie je. Ak však chce byť prezidentka vzorom pre Slovákov, mala by ísť príkladom aj tam, kde sa to explicitne nevyžaduje. Vo svojich prejavoch na dodržiavanie opatrení apeluje a občania sú za ich nedodržiavanie sankcionovaní, aj keď neraz ide o zrejmý medicínsky nezmysel.


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.