Týždenný komentár: Marek Gábrik (13.-19.12.2021)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Pravidelne sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje profily, prostredníctvom ktorých sa vyjadrujem aj k politike, nájdete napríklad na Facebooku, Twitteri či Telegrame.


Satirický obrázok: Štefan Hríb podporuje projekt Voľná Zóna/ Svetlo do tmy

Štefan Hríb nechal svoj .klub pod lampou otvorený, polícia ho zadržala

Médiá počas minulého týždňa informovali, že prevádzka v Bratislave na Partizánskej ulici odmieta rešpektovať pandemické nariadenia a naďalej ľuďom podáva alkoholické a nealkoholické nápoje. Zaujímavosťou je, že to nebolo po prvý krát, kedy táto prevádzka fungovala aj napriek zákazom. Už raz sa na verejnosť dostalo, že v klube sa v čase, kedy mal byť taktiež kvôli pandemickým nariadeniam zatvorený, zdržiavali politici Juraj Šeliga, Jana Žitňanská a Juraj Droba. Šeliga sa následne vzdal postu podpredsedu parlamentu.

Majiteľom daného podniku je Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu .týždeň. Osoby na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu. Polícia informuje: „Zamestnankyňu podniku policajti na mieste obmedzili na osobnej slobode a eskortovali na príslušné policajné oddelenie. Do priestorov obvodného oddelenia Policajného zboru sa dostavil aj samotný majiteľ prevádzky, ktorý bol zo strany povereného príslušníka policajného zboru obmedzený na osobnej slobode. Obidve osoby boli po vypočutí a vykonaní potrebných úkonov prepustené na slobodu. “

Kauza si na internete žije svojim životom. Mnohí sa pozastavujú nad pokrytectvom, keďže mnohé médiá hlavného prúdu označujú za dezolátov všetkých, ktorí sa kriticky vyjadrujú k aktuálnym nariadeniam. Patria teda Štefan Hríb a časopis .týždeň k dezolátom? Rôzne stránky začali satiricky informovať, že Štefan Hríb podporuje iniciatívu Voľná Zóna. V nej sa združujú majitelia podnikov, ktoré odmietajú dodržiavať nezmyselné nariadenia a obmedzovať svoju činnosť.


Hlina sa spája s Druckerom, vstupuje do Dobrej voľby - SME
Alojz Hlina a Tomáš Drucker/ SITA

Hlina sa pridal k Druckerovi, ktorého predtým spájal s Pentou

Expredseda neparlamentného KDH Alojz Hlina sa spája so šéfom mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomášom Druckerom. Hlina sa stane súčasťou strany, ktorá sa bude po novom volať Dobrá voľba a Umiernení. Cieľom strany bude podľa Tomáša Druckera oslovenie stredového voliča, ktorého nikto nereprezentuje.

Spojenie bolo spečatené tzv. Vianočnou dohodou. V minulosti bolo toto označenie použité počas prvej Slovenskej republiky z roku 1943. Do jedného bloku, opozície proti jednofarebnej vláde Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, sa vtedy spájali komunisti a predstavitelia občianskeho odboja, kde išlo prevažne o bývalých agrárnikov. Alojz Hlina pre Denník N komunikoval, že nešlo o úmysel.

Nejedného človeka s politickým prehľadom a pamäťou toto spojenie zaskočilo. Na sociálnych sieťach sa začalo šíriť video z prejavu Alojza Hlinu, ako počas svojich parlamentných čias, spôsobom sebe vlastným, vyčíta Tomášovi Druckerovi, že chodí “na langusty” s predstaviteľmi finančnej skupiny Penta. Uvidíme, čo tento politický novotvar prinesie.


Zadržaný Robert Fico a protestujúci zdravotníci/ koláž

Polícia zadržala protestujúcich zdravotníkov, o deň na to aj Fica

Pred parlamentom sa zišlo niekoľko záchranárov, aby upozornili na svoje aktuálne postavenie. V súvislosti s pandemickými opatreniami sa niektorí z nich dostali do kontaktu s políciou, ktorí ich začali pokutovať, keďže zhromaždenia sú zakázané. Na policajnú stanicu boli predvedení dvaja, pričom jeden z nich bol František Majerský zo Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. Obaja boli predvedení z dôvodu spáchania trestného činu. Ešte v ten istý deň ich prepustili. Igor Matovič, Štefan Hamran či Roman Mikulec si policajtov zastali. Vraj musí zákon platiť pre všetkých

Toto zatknutie ihneď využili smeráci, ktorí boli zadržaných na stanici navštíviť, pričom im ponúkli svoje právne služby. Majerský to odmietol. Neskôr na Facebooku doplnil, že za súčasný stav môžu aj predchádzajúce vlády a táto mala tú smolu, že akurát prišla do pandémie. Majerský svoj status neskôr zmazal.

O deň na to mali smeráci naplánovaný autoprotest proti krokom vlády a pasivite prezidentky. Ešte pred jeho začatím bol Robert Fico zadržaný a predvedený na stanicu. Dôvodom má byť trestný čin podnecovania v núdzovom stave. O nejaký čas bol Robert Fico prepustený a išiel domov. Nie však vlastným autom, to mu rozbil nejaký vandal.

Veľká časť internetu sa s týmto postupom polície nevedela stotožniť. Zásah proti záchranárom bol podľa nich absolútne nemiestny a zásah proti Ficovi zbytočný. Mnohí komentovali zadržanie šéfa strany Smer slovami, že práve vyhral nasledujúce voľby. Či sa to vyplní, uvidíme, ale uvedená činnosť policajtov, ktorú vykonávajú na základe vyhlášok a nariadení zrejme nie je šťastným riešením.


Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík.
Lídri koaličných strán – Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík/ TASR

Vláda naďalej odmieta referendum, koaličná rada zablokovala zmenu ústavy

Aj napriek tomu, že Igor Matovič či Boris Kollár kritizovali prezidentku Čaputovú za nadprácu pri referende a hovorili o tom, že ľudia si ho zaslúžia, tak sa ho zrejme v dohľadnej dobe nedočkáme.

Ľud nemôže v hlasovaní rozpustiť parlament. Podmienkou, aby sa takéto referendum mohlo konať, je zmena ústavy. Posledný návrh Tomáša Tarabu, ešte pred vyhlásením rozsudku Ústavného súdu neprešiel a tak sa o podobnom návrhu ústavného zákona nemohlo rokovať najbližšieho pol roka. Lehota však vyprší 29. decembra a na najbližšej schôdzi by sa o predmetnej zmene Ústavy mohlo hlasovať. Koaličná rada však takúto iniciatívu, ktorá by vyšla z ich prostredia na svojom poslednom stretnutí zablokovala. Boris Kollár však prisľúbil, že v parlamente zvolá okrúhly stôl aby sa poslanci poradili, čo ďalej.

Tomáš Taraba sa vyjadril, že ak takýto návrh nepríde zo strany vládnej koalície, tak ho podá za seba.

Keďže sa blíži čas Vianoc, ktoré majú byť obdobím pokoja, rodinnej pohody a oddychu, ide o môj posledný článok tohto typu v aktuálnom kalendárnom roku. Z uvedenej príležitosti chcem všetkým čitateľom popriať krásne sviatky a všetko dobré v novom roku 2022!


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.