Týždenný komentár: Marek Gábrik (10.-16.1.2022)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Pravidelne budem prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje verejné profily s aktuálnymi príspevkami nájdete napríklad na Twitteri či Telegrame.


Ulica pomenovaná po prezidentovi Jozefovi Tisovi/ myzilina.sme

Lipšic zrušil obvinenie poslancov vo Varíne, Kalmus demontoval tabuľu s názvom ulice

Desiatim poslancom z obce Varín, ktorých NAKA obvinila preto, že odmietli hlasovať za premenovanie ulice Dr. Jozefa Tisu bolo zrušené obvinenie. Postaral sa o to Daniel Lipšic z pozície generálneho prokurátora. Prejaviť sympatiu je podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné.

Ak by Daniel Lipšic nezasiahol, pravdepodobne by pokračovalo stíhanie poslancov za výkon svojho mandátu, konkrétne za hlasovanie podľa vedomia a svedomia, čo je veľmi smutné konštatovanie.

Zasiahol však známy košický exhibicionista, podľa niekoho výtvarník a umelec Peter Kalmus. Spolu s aktivistom Michalom Greškom tabuľu s “problémovým” názvom ulice strhli a údajne odovzdali polícii.


Markéta Pekarová Adamová/ Facebook

Predsedníčka českej poslaneckej snemovne povzbudzuje Maďarov, aby vyhnali Viktora Orbána

Česi už svojho Babiša vyhnali. Pevne dúfam, že sa to podarí aj Maďarom.” napísala šéfka českej poslaneckej snemovne na sociálnej sieti Facebook. Dodala, že rozloženie politickej opozície je takmer rovnaké, ako v Českej republike pred poslednými voľbami.Tamojšia opozícia svoje nezhody odložila na bok a spojila sily proti populistickej vláde, ktorú už veľa rokov vedie Viktor Orbán.

Proti výroku Pekarovej Adamovej sa ohradil Inštitút Václava Klausa. Ten žiada jej odvolanie z postu šéfky poslaneckej snemovne. Inštitút vyzval vládu, aby sa od jej slov dištancovala. Pekarová Adamová zareagovala, že si za svojimi slovami stojí. Pridala aj konštatovanie, že Viktor Orbán vidí svojho spojenca skôr v Rusku, ako v EÚ a v Česku.

Viktorovi Orbánovi naopak pred istým časom vyjadril podporu Donald Trump.

Osobne si myslím, že tamojšie voľby by mali byť záležitosťou výlučne Maďarov. Snaha ovplyvniť maďarských voličov predvolebnými vyjadreniami o želanom výsledku, ešte z pozície predsedníčky poslaneckej snemovne iného štátu, je prinajmenšom netaktné.


Natália Milanová a Peter Tóth/ refresher.sk

Stará komunikácia medzi Petrom Tóthom a Natáliou Milanovou vládou neotriasla

Ministerka kultúry Natália Milanová si počas jej snahy vstúpiť do politiky cez hnutie 99% písala s Petrom Tóthom. Bolo to dávno pred prevalením informácií o Tóthových napojeniach na Mariána Kočnera a takisto roky pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ak je uniknutá komunikácia pravá, znamenalo by to, že strana sa snažila takmer do bodky kontrolovať to, čo jej nádejní kandidáti píšu vo verejnom priestore. Dokonca až tak, že Milanová mala pomerne dlhú dobu posielať Tóthovi na kontrolu svoje blogy, ktoré uverejňovala.píše bulvárny denník Nový Čas.

Komunikácia podľa obsahu správ pokračovala aj po tom, ako sa Milanová v roku 2016 stala poslankyňou parlamentu na kandidátnej listine hnutia Oľano. „Dnes už je skutočne ten deň, keď moje kroky povedú do národnej zrady,“ písala Milanová Tóthovi. O Igorovi Matovičovi napríklad napísala, že je šašo.

Ministerka kultúry na kauzu zareagovala slovami: Ak niekoho baví hrabanie sa v mojej súkromnej komunikácii pred vstupom do politiky, prajem mu príjemné čítanie,“

Práve Igor Matovič je verejnosti známy nahrávaním si iných osôb a vyťahovaním (zdanlivo) súkromnej komunikácie na verejnosť. Hnutie Oľano vyhralo posledné parlamentné voľby aj vďaka tomu, že poukazovalo a špinilo každého, o koho sa Kočner, respektíve jeho spolupracovníci čo i len “obtreli”. V niektorých prípadoch bolo dokonca pre verejnosť a médiá diskreditujúce, keď niekoho Marián Kočner vo svojich správach iba spomenul, hoci dôkazy o reálnych prepojeniach dodnes chýbajú. Je preto pokrytecké, no po tom všetkom zďaleka nie prekvapivé, že táto (z veľkej časti bulvárna) kauza súčasnou vládou ani Slovenskom neotriasla. Hoci niektorí komentátori vidia problém v tom, že Milanová tajila vplyv Tótha, je potrebné si uvedomiť, že súčasnej koalícii už prešli oveľa väčšie prešľapy.


Joe Biden/ AFP

Najvyšší súd v USA zablokoval povinné očkovanie

Nariadenie prezidenta Joe Bidena o povinnom očkovaní proti koronavírusu v podnikoch so sto a viac zamestnancami bolo zrušené Najvyšším súdom USA. Súd skonštatoval, že nariadenie o paušálnom očkovaní všetkých pracovníkov bolo prekročením právomoci.

Podľa zrušeného nariadenia mali byť zamestnanci podnikov v USA, pre ktoré pracuje sto a viac ľudí, do 4. januára povinne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. V opačnom prípade mali raz do týždňa absolvovať test na prítomnosť koronavírusu. Opatrenie by sa týkalo zhruba 80 miliónov zamestnancov.

Tesnou väčšinou na súde však prešlo povinné očkovanie zdravotníckych pracovníkov. V ich prípade súd rozhodol, že výnimku z povinného očkovania si možno uplatniť zo zdravotných alebo náboženských dôvodov.

Na nezákonnosť nariadenia od jeho vydania upozorňovali mnohí právnici, ale napríklad aj novinári z konzervatívneho portálu The Daily Wire. Spísali právnu sťažnosť a na sociálnych sieťach používali fotky a hashtagy v znení “Do not comply”, teda “nedodržiavam”. Odporcovia tohto mandátu označujú súdny verdikt za víťazstvo, Joe Biden netajil sklamanie.


Vysoká škola, ilustračný obrázok/ SME.sk

Režim OP na vysokých školách?

Vláda na rokovaní 12.1 schválila nové opatrenie, podľa ktorého budú môcť vysoké školy fungovať v prezenčnej forme iba v režime OP, teda očkovaní s 9 mesačnou platnosťou, alebo prekonaní s 90 dňovou platnosťou covid passov.

„Moje odporúčanie je, aby boli študenti prezenčne v školách,“ uviedol minister Branislav Gröhling. Znamenalo by to však, že nezaočkovaní študenti, ktorí neprekonali ochorenie pred nie viac ako 90-timi dňami by nemohli byť prítomní na vyučovaní. Buď by museli byť prítomní dištančne – čo by zjavne komplikovalo priebeh seminárov, poukázala na to aj rada študentov – alebo by boli úplne vylúčení z vyučovacieho procesu.

Študentom, ktorí nespadajú pod kategóriu OP by v prípade prezenčnej výučby v takomto režime bolo odopreté právo na (plnohodnotné, alebo aj úplné) vzdelanie kvôli nepodstúpeniu opakovaného a cieleného infikovania vírusom, či očkovania proti vírusu, čo osobne považujem za zvrátenosť.


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.