Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Vojna odhalila pravú tvár mainstreamových médií


Ak niekomu nestačila pandémia koronavírusu na to, aby pochopil, že média hlavného prúdu s ním nehrajú férovú hru, tak dúfam, že teraz konečne precitne.

V prvom rade sa krásne ukázalo pokrytectvo novinárov, keď nadšene písali pozitívne články o cenzúre, ktorá sa pod rúškom hybridnej vojny na Slovensku zavádza, ale zároveň jedným dychom pohoršene kritizovali ruský režim za presne toto isté. Ak by sme nevedeli, koho záujmy tieto prestitútky presadzujú, museli by sme hovoriť o ukážkovej schizofrénii.

Áno, hybridná vojna tu je. Pácha ju Rusko, ale nezabúdajme, že minimálne v rovnakom rozsahu ju na nás páchajú aj Američania.

Druhým závažným problémom je do očí bijúca zaujatosť. Keď Američania v nedávnej histórii, v príkrom rozpore s medzinárodným právom útočili na iné suverénne štáty, tak o tom média informovali len stroho. V podstate bez väčších emócií a nevenovali tomu ani zďaleka takú pozornosť.

Sú snáď obyvatelia Iraku, Sýrie, Srbska alebo iných „demokraciou znásilnených“ štátov menejcennými? Lebo tak to skutočne pôsobí. Prečo vtedy neboli tieto konflikty hlavnými spoločenskými témami a nevolalo sa po sankciách na USA? Veď v tých konfliktoch tiež umierali nevinní civilisti. Bomby padali na školy a nemocnice…

Novinári sa túto situáciu snažia využiť aj na zlepšenie imidžu medzinárodnej organizácie NATO a presviedčajú ľudí, že práve vďaka členstvu v tejto organizácii nestrieľa Rusko rakety aj na nás. Za normálnych okolností by touto prízemnou propagandou moc neuspeli (možno len v elektoráte Irenky Biháriovej), ale teraz sa spoliehajú na strach spôsobený konfliktom za našimi hranicami a ľudia, ktorí sa boja, radi uveria, že sú chránení nejakou vyššou entitou.

Realita je však taká, že situácia, v ktorej sa dnes nachádzame je vo významnej miere zapríčinená práve expanziou NATO smerom na východ. Rusko malo so západom dohodu, že sa NATO nebude rozširovať na východ od Nemecka. Vieme aká je situácia dnes a vidíme, kam nás to dostalo…

Útok Ruskej federácie na Ukrajinu je pre mňa maximálne neprijateľný a odsudzujem takéto porušovanie medzinárodného práva, nech je páchané kýmkoľvek. Stojím na strane ukrajinského ľudu, ktorý sa stal obeťou šarvátok veľmocí a dúfam, že svet čoskoro nájde cestu k mieru.