Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Skutočne nám Putin ukradol peniaze?


Dnes minister financií Igor Matovič obvinil ruského prezidenta Vladimíra Putina z toho, že vojnou, ktorú rozpútal na Ukrajine, okradol slovenských občanov o peniaze.

Je však toto tvrdenie pravdivé alebo sa snaží vláda zneužiť ukrajinskú tragédiu na to, aby ňou zakryla svoje vlastné zlyhania?

Ak by sme mali racionálnu vládu, tak by sme striktne odmietali všetky sankcie proti Rusku, ktoré majú potenciál negatívne vplývať na našich občanov. Už teraz státisíce Slovákov majú problém prežiť z výplaty do výplaty a sankcie, ktoré aj my schvaľujeme, budú mať pre mnohých občanov zdrvujúce následky. Nekontrolovateľný rast cien a nedostatok surovín sú problémy, s ktorými sme doteraz zápasili a po sprísňovaní ekonomických sankcií sa tieto problémy môžu jedine prehĺbiť.

Pre Rusko, ktoré má dobré ekonomické väzby s Čínou, Indiou a ďalšími štátmi, to nebude taká tragédia ako pre ľudí zo sociálne slabších skupín. Títo ľudia nebudú mať dôvod viniť Rusko za svoju životnú situáciu, ale ich hnev bude právom smerovať k nezodpovedným politikom, ktorí uprednostňujú silácke reči pred blahom svojich občanov.

Ale chápem, že politici, ktorí dlhé roky zarábajú v čistom minimálne 4 000 eur, si nevedia predstaviť dopad svojich rozhodnutí na bežných ľudí. O to viac, keď ich strana má len pár členov a sú úplne odtrhnutí od každodennej reality.

Vojnu ako riešenie sporu treba jednoznačne odsúdiť a ukrajinským civilistom pomôcť. Tento postoj zdieľa určite každý. Ale pomoc Slovenska Ukrajine by v žiadnom prípade nemala mať charakter posielania zbraní a vojenského príslušenstva v hodnote miliónov eur. Za toto nezodpovedné hospodárenie so štátnym majetkom nemôže Putin, ale len naša nepríčetná a po vojne bažiaca vláda.

Nezodpovedné je toto konanie minimálne z troch dôvodov:

  1. Slovenská armáda je v katastrofálnom stave a výzbroj potrebujeme pre našu vlastnú obranyschopnosť.
  2. Ako už upozornil americký vojenský analytik Douglas Macgregor, posielanie zbraní Ukrajine zbytočne predĺži dopredu prehraný konflikt a dopomôže k vzniku obrovskej humanitárnej katastrofy. Každá vláda posielajúca zbrane, ktoré budú následne rozdávané civilistom, má svoj nezanedbateľný podiel na zbytočnom krviprelievaní nevinných ľudí.
  3. Tým, že bezodplatne dávame zbrane Ukrajine, stávame sa aj my štátom zvyšujúcim svetové napätie a Rusko nás môže vnímať ako nepriateľa. Čo v čase, kedy Rusko dalo do stavu pohotovosti jadrové zbrane nie je zrovna pozícia, v ktorej by triezvo zmýšľajúci človek chcel byť.

A keď už sme pri tom, kto Slovákov skutočne okradol, tak spomínate si na tie miliardy eur, ktoré naša vláda doslova preflákala v čase pandémie?

Táto vláda Slovákov ekonomicky zdemolovala a teraz ešte majú tú drzosť politicky parazitovať na nešťastí, ktoré ukrajinský národ zažíva a zvaľovať svoju nekompetentnosť na vojenský konflikt. Za toto všetko a mnohé ďalšie činy sa raz budú zodpovedať.