Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Norimberský proces pre Putina?


Britskí expremiéri podporujú návrh, aby bol Vladimir Putin postavený pred vojnový tribunál podobný tomu, aký bol zriadený po druhej svetovej vojne na potrestanie zločinov, ktoré páchali národní socialisti.

Hneď na úvod poviem, že ako odporca vojny som za. Ale takýto proces bude legitímny iba za predpokladu, že pred tým istým tribunálom budú súdení všetci vojnoví štváči, ktorí majú na svedomí nespočetné množstvo ľudských životov.

Na zozname súdených by teda nemali chýbať mená ako B. Obama (USA), T. Blair (UK), G. W. Bush (USA), B. Netanjahu (IL), H. Clinton (USA), D. Trump (USA), D. Rumsfeld (USA), L. Graham (USA), E. Macron (FR), T. May (UK), M. Thatcher (UK) J. Biden (USA) a mnohí ďalší.

Osobitnou kapitolou je aj samotný prezident Zelenský, ktorý namiesto upokojovania konfliktu vypúšťa do sveta silácke reči a vyzbrojuje civilistov zbraňami a výbušninami, čím z nich robí ľahké ciele pre skúsených ruských vojakov. Spomenúť môžeme aj jeho snahy zatiahnuť celé NATO do vojny s Ruskom. Do vojny, ktorá by znamenala katastrofu pre celý svet. Takto sa človek, ktorému záleží na svojich občanoch, podľa mňa, určite nechová.

A nepríčetný minister Naď mu chce ešte darovať našu protivzdušnú obranu S-300… Pýtam sa načo? Aby ju ukrajinská armáda zase umiestnila niekde medzi panelákmi ako to majú vo zvyku? Veď aj vojenský analytik Martin Koller upozornil, že ukrajinské ozbrojené sily využívajú civilné obyvateľstvo ako živé štíty. Podobne ako to robí ISIS v Sýrii. Tu sa budem opakovať, ale každý, kto posiela na Ukrajinu zbrane a techniku má na rukách krv nevinných civilistov.

Takže áno, postavme Putina pred medzinárodný vojnový tribunál, ale spolu s ním nech tam idú aj vojnoví zločinci a štváči zo západu. Pretože spravodlivosť by mala byť slepá a život nevinného civilistu z Iraku či Srbska má tú istú hodnotu ako život Ukrajinca. Ak nebudeme k vojnovým zločincom pristupovať jedným metrom, tak sa potom nedivme, keď nás štáty ako India a Čína prestanú brať vážne a budú sa len smiať zo sankcií, ktoré od nich západ žiada.