Rusko pozastavuje Stálu misiu pri NATO v reakcii na vyhostenie jej členov


Ruská federácia pozastavuje operácie Stálej misie pri NATO v reakcii na vyhostenie jej ôsmich členov. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je presvedčený, že vyhostenie ruských diplomatov predstavuje ďalší úder pre väzby medzi východom a západom, a dodáva, že 1. novembra bude takisto odobratá akreditácia vojenskej misie NATO v Moskve.

Severoatlantická aliancia tvrdí, že vyhostení ruskí diplomati mali byť zamestnanci špeciálnych služieb, ktorí sa zaoberajú nepriateľskými aktivitami: „Vzali sme na vedomie rozhodnutie Ruska pozastaviť činnosť diplomatickej misie pri NATO, vojenskej styčnej misie NATO v Moskve a ukončiť informačnú misiu NATO v Moskve. Tieto kroky nás mrzia… Politika NATO voči Rusku zostáva konzistentná. Posilnili sme naše odstrašovacie a obranné kapacity voči agresívnym akciám Ruska, ale sme otvorení dialógu, a to aj prostredníctvom Rady NATO-Rusko,“ uviedla hovorkyňa NATO Oana Lungescu.

Sergej Lavrov potvrdzuje, že o krokoch ruskej strany bol sekretariát NATO informovaný a pokiaľ by aliancia mala na Rusko nejaké otázky, jej zástupcovia sa môžu obrátiť na ruského veľvyslanca v Belgicku. Prípadné podmienky pre obnovu misií zatiaľ nie sú konkretizované.