Peter Pukan (REPUBLIKA): Informačné a psychologické operácie aj na Slovensku!


Vojna začala. Konvenčná s raketami, aj tá informačná so správami. Predstavitelia slovenskej vlády a masmédií už vyzývajú, aby ľudia nepodľahli dezinformáciám a verili len “overeným zdrojom” (čiže tomu, čo povedia a napíšu oni)

Štátny tajomník MZVaEZ, Martin Klus, už tiež upozornil na hrozbu šírenia hoaxov a dezinformácií.

Ako dlhoročný spravodajský dôstojník so skúsenosťami z vojenských operácií vám môžem garantovať, že tzv. INFO OPS (Informačné operácie) a PSYOPS (Psychologické operácie) na ovplyvnenie situácie, morálky a podporu rozhodnutí pre dosiahnutie vlastného cieľa, bude teraz vykonávať každá strana konfliktu.

Môže ísť o hru na city, vysvetlenie (ospravedlnenie) svojich útokov, ničenia objektov, protiútokov, bombardovania, civilných obetí, pomoci jednej či druhej strane. Áno, aj pre pomoc Rusku, alebo Ukrajine sa budú používať INFO OPS a PSYOPS. Aj USA a NATO budú využívať silu práce s informáciami a emóciami. Vykonávajú ich aj v čase mieru, ale v čase vojny, ako je práve teraz, sa tieto operácie výrazne stupňujú.

Preto buďte opatrní, myslite kriticky a nepodliehajte jednostranným informáciám/informačným operáciám, ktoré sa už teraz vedú na území Slovenskej republiky.

V tejto chvíli je dôležité zachovať chladnú hlavu a zorientovať sa v súčasnej neprehľadnej situácii.