Peter Marček (REPUBLIKA): Kazachstan, drž sa!


Dlhé roky som viedol ako predseda skupiny priateľstva s Kazachstanom a ďalšími krajinami Strednej Ázie v Národnej rade SR. Túto krajinu som navštívil mnohokrát s oficiálnymi delegáciami, ale aj ako športovec a prezident SZZ (Slovenský zápasnícky zväz) osobnými návštevami.

Mnohí z mojich priateľov majú skvelé obchodné a aj kultúrne vzťahy s Kazachstanom. Preto Kazachstan nie je pre mňa cudzou krajinou a som hlboko šokovaný tým, čo sa deje v posledných dňoch.

Pokojné protesty boli „ukradnuté“ chuligánmi a banditmi. Útoky na administratívne a vojenské objekty, zabavenie letiska, televíznych a rozhlasových staníc, skladov zbraní svedčia o premyslenosti a koordinácii akcií útočníkov. Fotografie a videá rabovania, ako aj počet obetí a zranených medzi príslušníkmi ozbrojených zložiek, orgánov činných v trestnom konaní a medzi civilnými obyvateľmi, spôsobené činmi banditov, vyvolávajú vážne obavy vo mne. Nemôžem ich inak nazývať, ako rozvratnou činnosťou a nie pokojnými demonštráciami.

Vítam kroky prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva na zavedenie moratória na zvyšovanie cien spoločensky dôležitých potravinárskych výrobkov, palív a mazív a komunálnych služieb. Podporujem jeho kroky na vykonanie súboru opatrení, zameraných na zachovanie práva a poriadku. Kazachstan! Moje srdce ma bolí pre Vás! Kazachstan, držíme vám palce a modlíme sa za Vás!