Peter Marček (REPUBLIKA): Odišiel ďalší priateľ a osobnosť, zbohom Meky!


Zomrel Meky Žbirka! Jedna z najväčších legiend československej a slovenskej populárnej hudby. Priateľ a skvelý hudobník, ktorý zostane navždy v mojej pamäti.

Po Karolovi Duchoňovi a Karolovi Gottovi ďalšia hudobná legenda, ďalší zlatý Slávik! Nedá sa mi pri spomienke na tohto skvelého umelca, hudobníka, nespomenúť si na zlaté časy V-klubu (Véčka) kde sme sa spoznali ešte ako mladíci koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov, ktoré som najskôr začal navštevovať ako študent práv na PF UK a po čase som tam aj pracoval ako barman v preslávenom Véčku!

Pôsobil som tam pomerne dosť dlhú dobu počas štúdii a zoznámil som sa s množstvom skvelých hudobníkov. Veru neraz sme posedeli s Mekym, v družnej debate po koncerte až do rána a niekedy aj čosi popili…

Zostalo mi smutno po tejto zdrvujúcej správe, vtedy som si uvedomil, že odišiel ďalší priateľ, ďalšia osobnosť z popovej scény, skvelý hudobník, skladateľ, spevák a najmä skromný človek, umelec s obrovským zmyslom pre humor!

Zbohom Meky, navždy zostaneš v našich srdciach, melódie a slová tvojích piesní zostanú nesmrteľné! Česť Tvojej pamiatke!!!