Nový víťaz rakúskych prieskumov: Rakúsko nie je kemping pre ilegálnych migrantov


Naši západní susedia zažívajú „zemetrasenie“ v prieskumoch politických strán. Najpopulárnejšou sa stáva FPÖ. Strana známa striktným postojom k imigrácii a nesúhlasom so sankciami.

Čo podporuje nárast FPÖ? Rekordný počet žiadostí o azyl 2022, čo je trojnásobok roku predtým. Nehovoriac o kriminalite, ktorá je ignorovaná a občas z nutnosti zľahka medializovaná. Správa šokovala celé Rakúsko a viedla k prudkému odporu obyvateľstva, ktoré je prirodzene skeptické voči masovému prisťahovalectvu.

Ochrana vlastných občanov zostáva ústredným bodom programu. FPÖ je zároveň jediná veľká strana, ktorá nesúhlasí so sankciami a považuje ich za dôvod ekonomických turbulencií v domácej a európskej ekonomike.

„Konečne je čas nájsť svoju pozíciu v EÚ a povedať: Tieto sankcie nás poškodzujú oveľa viac ako Putina. Účet platia naši ľudia!“ povedala podpredsedníčka FPÖ Dagmar Belakowitsch.

Predseda strany Herbert Kickl poukázal na absolútnu nevyhnutnosť ruskej energie pre domácnosti a podniky. „Ak by ste boli úprimní, museli by ste obyvateľom povedať, že bez ruskej ropy a plynu sa dlho nezaobídeme. Potrebujeme túto lacnú energiu pre domácnosti, na vykurovanie, teplú vodu, varenie a pre výrobné spoločnosti,“ povedal Kickl.