Miroslav Urban (REPUBLIKA): USA chce prezbrojiť celý svet svojimi zbraňami


Viaceré krajiny Latinskej Ameriky nakupujú zbrane z Ruskej federácie, čo sa pochopiteľne najväčšiemu vývozcovi zbraní na svete – USA nepáči. USA žiada krajiny Latinskej Ameriky, aby dodali ruské zbrane Ukrajine, následne by im Yankees predali tie svoje. Super kšeft, na vyzbrojovaní Európy už USA zarobili miliardy, my sme si na Slovensku prakticky zničili zbrojársky priemysel (vďaka Vaškovi z Prahy), pár húfnic Zuzana je len malý zlomok produkcie oproti kapacitám pred prevratom.

Krajiny posadnuté vojnou a zbrojením chcú neustále zvyšovať percento HDP na zbrojenie – Poliaci na 3-4%, Estónci na 3%, Slovensko dá na obranu tento rok 2,01% HDP (nárast o viac ako 600 miliónov eur oproti minulému roku)… Zatiaľ čo veľmi bohaté Belgicko dávalo na obranu len 1,2 až 1,5% HDP.

Zvyšovanie výdavkov na zbrojenie v krajine s nefunkčným zdravotníctvom, upadajúcim školstvom, rozvratom verejných financií a zvyšujúcim sa dlhom je nezodpovedné a hlúpe.

V Latinskej Ameriky existuje jedna krajina, ktorá nemá žiadnu armádu a investuje do zdravotníctva, školstva, vedy – Kostarika (príznačné pomenovanie – “Costa Rica” – bohaté pobrežie). Kostarika má 3-násobne vyššie HDP per capita (na hlavu obyvateľa) ako Ukrajina, zaujímavý príklad dobre spravovanej krajiny.