Miroslav Urban (REPUBLIKA): Ukrajinskí lekári – vsadili sme na kvantitu pred kvalitou?


Na hodine otázok som sa chcel od trojjediného ministra zdravotníctva, financií a premiéra dozvedieť ako to je s uznavaním vzdelania ukrajinským pediatrom. Trojjediný neprišiel, odpoveď na moju otázku mi prečítal minister Káčer (všeobecné frázy atď..)

Roky ignorácie slovenského zdravotníctva postupne odkrývajú slabiny nášho systému. Zdravotníci sú ignorovaní až kým neprídu výpovede. Nedostatok lekárov je evidentný vo všetkých odboroch. Naša vláda v demisii sa rozhodla sanovať akútny nedostatok pediatrov zjednodušením uznávania vzdelania ukrajinským lekárom.

Ukrajinskému lekárovi k odbornosti detského lekára stačí 5 rokov štúdia na zdravotníckom inštitúte, slovenskému ale až 10 rokov.

Vláda odsúhlasila možnosť zamestnať ukrajinského lekára ako pediatra ak napíše akýsi test v ukrajinčine plus spomínané 5-ročné štúdium na ukrajinskom zdravotníckom inštitúte. Slovenský lekár študuje 6 rokov medicínu a potom musí mať ešte niekoľkoročnú prax a stáž na odborných pracoviskách aby si urobil atestáciu z pediatrie a stal sa kvalifikovaným detským lekárom (6 + cca 4 roky = 10 rokov).

Dá sa porovnávať 5-ročné štúdium s 10-ročným? Je oprávnené pýtať sa či kvantita nenahradí kvalitu. V žiadnom prípade nechcem podceňovať Ukrajincov, samozrejme ukrajinský lekár z kyjevskej kliniky s 20-30 ročnou praxou je určite skúsený odborník (taký ale na Slovensko nepríde) ale na Slovensku možno skôr očakávať lekárov po skončení inštitútu. A že vzdelávanie je v každej krajine rôzne je fakt, stačí zájsť pár kilometrov na západ, české vysoké školy (vrátane medicíny) majú vyšší kredit, rating a jednoducho sú lepšie, a keďže na Ukrajine si môžete kúpiť všetko (aj titul) obavy o kvalitu sú oprávnené.

Pre porovnanie môžeme spomenúť i naše zdravotné sestry od ktorých vyžadujeme 7 až 9 rokov štúdia (4 roky stredná škola + 3 až 5 rokov vysoká)..

Nemali by sme zabúdať i na fakt, že ak ukrajinskému lekárovi uznáme medicínske vzdelanie na Slovensku tak sa môže poľahky zamestnať v celej EÚ, je pochopiteľné že mnohí to využijú a následne odídu ďalej na západ.

Našou snahou ako riešiť nedostatok lekárov by malo byť v prvom rade získať a udržať si slovenských lekárov doma – na Slovensku a motivovať slovenských lekárov po štúdiách v Čechách aby sa vrátili. Je to ťažká úloha ale určite lepšia, na to je však potrebné pre zdravotníkov vytvoriť lepšie pracovné podmienky a mať jasnú stratégiu rozvoja nášho zdravotníctva.

Veľa sa aktuálne hovorí o krachu výstavby nemocnice Rázsochy, prepáčte ale monológy a neustále skákanie do reči J.B.Cigánikovej ma odradilo sledovať túto tému v našich médiách, to že nemocnica nebude bolo známe už dávno. Viete, na zbrane, na očkovaciu lotériu, na Ukrajinu vie naša vláda nájsť stovky miliónov prakticky za pár dní, takže nerozumiem prečo nevieme nájsť celé roky (skôr desaťročia) peniaze na jednu poriadnu modernú nemocnicu v Bratislave… Je to zámer? Vždy som mal pocit že tú nemocnicu politici nikdy nechceli reálne postaviť, tie divadelné predstavenia vládnych politikov (terajších i minulých) okolo Rázsoch ma naozaj nezaujímajú, čas im vypršal.