Miroslav Urban (REPUBLIKA): Sankcie, sankcie a čo ďalej?


Hlavnou úlohou sankcií “demokratického” sveta je v prvom rade znepríjemniť život bežným obyvateľom krajiny, vyvolať negatívne emócie a postaviť obyvateľov krajiny voči vláde, vládnucej triede, samozrejme “demokratický” svet má už prichystanú a dobre zaplatenú politickú opozíciu, ktorá je pripravená prevziať moc a plniť príkazy svojich chlebodarcov. Je to v podstate vojna bez zbraní. Desaťročia sankcií zažíva Irán a posledné roky i Rusko.

Najnovšie sa EÚ a USA chystajú ďalej rozšíriť sankcie na Rusko a zakázať akýkoľvek export do Ruska.. Je možné že sa sankcie budú dotýkať i liekov, zdravotníckej techniky či potravín.. Desaťročia dobrých zárobkov farmaceutických, medicínskych či potravinárskych firiem sa blížia ku koncu. Ako príklad možno uviesť popredného dánskeho výrobcu inzulínu Novo Nordisk, ktorý má i svoju továreň v Rusku. Je zaujímavé, že i švajčiarsky gigant Nestlé* stále predáva v Rusku (Švajčiarom peniaze nesmrdia, spomeňme si kde si nacisti ukrývali svoj lup počas druhej svetovej vojny..)

Rusi už našťastie nie sú naivní a pochopili že západ k nim nikdy nebude pristupovať férovo ako k rovnocennému partnerovi, Rusi improvizujú a zabezpečujú si vlastnú budúcnosť bez nepredvídateľného západu. Počítali s tým že ich odpoja od Swiftu, že im zmrazia (ukradnú) financie v západných bankách, že im vyhodia plynovod do vzduchu, že obchodné embargá budú len pribúdať a nakoniec dôjde i na lieky, zdravotnícku techniku či potraviny.

Rusi tak už dávnejšie začali samy vyrábať napríklad i spomínaný inzulín a dokonca ho začali vyvážať do Južnej Ameriky**, čo vyvolalo nevôľu obrovských farmaceutických firiem doteraz s prakticky monopolným postavením na trhu, konkurencia ich donútila znížiť ceny inzulínu už i v USA***.

Rusko sa definitívne posunulo do Ázie, čo je škoda hlavne pre malý polostrov Eurázie, ktorý si hovorí Európa. Rusko už Európe neverí (v podstate nikdy nemalo dôvod). Paralelne sa spolupráca medzi Ruskom a Čínou posúva na úplne novú úroveň, zaujímavým príkladom je výstavba vysokoškolského kampusu**** Moskovskej univerzity na čínskom ostrove Hainan, zameraného na oblasť letectva a vesmírneho výskumu.. A to je len začiatok sľubnej spolupráce.

Sankcie uvalené na Rusko v krátkodobom horizonte určite škodia Rusku ale i Európe, Rusko snáď na čas stráca prístup k západným technológiám, v dlhodobejšom horizonte však Rusko túto nevýhodu prekoná (spoluprácou s krajinami BRICS…), čo však pre Európu neplatí, Európa už nikdy nebude profitovať z lacných ruských energonosičov, Európa stratila výhodu, ktorú jej Rusko ponúkalo. Som zvedavý na reakciu Moskvy na nové sankcie, zatiaľ sa hovorí o nepredĺžení dohody o vývoze ukrajinskej pšenice cez Čierne more…

Môj krátky príspevok zdieľam preto aby sme si uvedomili, že okrem mainstreamom pretlačovaných tém vojny na Ukrajine, zbrojenia, sankcií, bláznovstiev našej NR SR sa vo svete dejú i iné veci…