Miroslav Urban (REPUBLIKA): Racionálne reformy v zdravotníctve sú nevyhnutné


V zdravotníckych novinách vyšiel zaujímavý článok o preventívnych prehliadkach od predsedníčky Slovenskej kardiologickej spoločnosti pani Doc. MUDr. E. Gonçalvesovej, Csc. s poukázaním na úskalia preventívnych prehliadok, možno pre nezdravotníkov horšie pochopiteľný, ale za mňa absolútny súhlas.

V odvrátiteľných úmrtiach patríme stále medzi najhorších v Európe, takže prevencia má rozhodne zmysel. Otázna je však jej efektivita.

Prínos, rozsah preventívnych prehliadok je na dlhú diskusiu, niektoré preventívne vyšetrenia sú absolútne racionálne – vyšetrenie stolice na okultné krvácanie od 50. roku života, naopak iné vyšetrenia (podľa môjho názoru) nemajú zásadný zmysel či prínos (v článku spomínané vyšetrenie ABI /členkovo-ramenný index/ u asymptomatických ľudí..), taktiež neracionálna možnosť každoročného echokardiografického vyšetrenia u hypertonikov (pacientov s vysokým tlakom krvi), 1.200.000 pacientov krát cca 50€ za vyšetrenie = 60 miliónov eur len na toto jedno vyšetrenie ročne ?? To nedáva zmysel.

Podivné sú i preventívne prehliadky (za 60€) u pacientov, ktorí sú už dispenzarizovaní, sledovaní a liečení špecialistom či praktickým lekárom… Naozaj sú potrebné v takom rozsahu? Veď spomínaní pacienti už chodia na pravidelné kontroly, pravidelne sa im odoberá krv…

Zdravotníctvo treba poriadne “prekopať”, racionálne s dobrou informačnou kampaňou, inšpirujme sa lepšie fungujúcimi zdravotnými systémami, načo vymýšľať niečo čo je už vymyslené a funguje inde v zahraničí (možno by po voľbách stálo za to vymeniť i zostavu ministerstva a nahradiť ich odborníkmi hoc i zo zahraničia, “naši” ľudia sa už dlhodobo neosvedčujú, jeden minister obchodoval s liekmi, iní štátny tajomník si počas Covidu rozbehol excelentný kšeft s MOM-kami (mobilné odberové miesta), o zamestnávaní príbuzných, známych škoda hovoriť (nakoniec Slovensko je jedna veľká dedina a rodina..)

3 roky som mal možnosť byť súčasťou zdravotníckeho výboru NR SR… Stranícke záujmy, záujmy kamarátov, lobing finančných skupín, zmätočné návrhy zákonov, pozmeňovacie návrhy na poslednú chvíľu… Stačilo.