Miroslav Urban (REPUBLIKA): Programové vyhlásenie liberálnej militaristickej vlády nepodporíme!


Čaputovej progresívna vláda hovorí o spolupráci so všetkými ľuďmi bez rozdielu, no zároveň nás ignoruje. Vláda uprednostní európske riešenia pred národnými. To znamená len absolútnu servilnosť voči politike Bruselu, v praxi ide de facto o slovenskú rezignáciu v otázkach migrácie, zbrojenia, podpore vojny…

Zdravotnícka časť programového vyhlásenia vlády je príliš všeobecná, uvedenie platobného systému pre nemocnice (DRG) sa prakticky odkladá, nie sú peniaze, popritom už teraz dlh ústavnej zdravotnej starostlivosti predstavuje 1 miliardu eur, vláda hovorí o personálnej stabilizácii v zdravotníctve, novom katalógu výkonov.. Všetko by to stálo miliardy, o konkrétnych krokoch a financovaní zdravotníctva mlčia.

A keďže Čaputovej vláda pokračuje v militaristickej politike a vo vojnovom duchu predchádzajúcej vlády možno očakávať uprednostnenie zbrojenia a podporu vojny na Ukrajine pred záujmami a potrebami obyvateľov Slovenska.

2% HDP na zbrojenie musia byť aj keby obyvatelia Slovenska nemali čo jesť (Belgicko dáva na zbrojenie 1,1% HDP, Taliansko 1,5%, v absolútnych číslach dáva Slovensko 2 miliardy €, militantné Poľsko s 8-násobne väčším počtom obyvateľov míňa na armádu 13 miliárd, podobne ako 85 miliónové Turecko..), neverme liberálnym dogmám že musíme zbrojiť viac ako ostatní, lebo nemusíme.

Krátke vyjadrenie k programovému vyhláseniu vlády v mojej faktickej poznámke.

Nevidím žiaden dôvod podporiť túto progresívnu liberálnu militaristickú vládu.