Miroslav Urban (REPUBLIKA): Pravdovravný Biden


Keď sa Biden pomýli tak povie i pravdu.

V rozhovore so Zelenským povedal: “boj Ukrajiny je súčasťou niečoho väčšieho”. Zdá sa, že tým chcel povedať, že v tejto vojne nejde vôbec o Ukrajincov, Ukrajinu či demokraciu, ale ide o zachovanie dominancie západu vo svete a zničenie Ruska, ideálne jeho rozparcelovanie a spravovanie bábkovými proUS vládami (tak ako na Ukrajine alebo na Slovensku).

Vôbec sa nečudujem a chápem Ukrajincov (hlavne tých západných), že po rokoch prežívania v absolútne skorumpovanej nefungujúcej krajine na okraji túžia byť súčasťou EÚ (kde platia aspoň nejaké pravidlá). Predstavte si tisíc krát skorumpovanejšiu a nefungujúcu krajinu ako je Slovensko – a to je Ukrajina.

Neviem, či Ukrajinci celkom rozumejú Bidenovým slovám, že sú súčasťou “niečoho väčšieho”. “Niečo väčšie” – je totiž udržanie dominancie západu na svete za každú cenu – aj za cenu krutej nekonečnej vojny. Ukrajina je len bojisko, túto vojnu si však nemôže dovoliť prehrať západ, ale ani východ – Rusko.

Prehra západu by znamenala ukončenie svetovej hegemónie západu, zníženie životnej úrovne obyvateľov, nepokoje, vzostup nacionalizmu, izolacionizmu, časom možno i rozpad EÚ.

Prehra Ruska predstavuje naopak ohrozenie záujmov Číny. A to si Čína rovnako nemôže dovoliť (Čína nemôže ponechať Rusko napospas USA). Skrytá komplikovaná šachová partia.

Otázne je, či potom ako sa na bojisku minú Ukrajinci nastúpia vojaci NATO. Vojaci NATO tam síce už dávno sú, dokonca už i umierajú, ale v súčasných počtoch nemôžu ruskú armádu poraziť.

Existuje len jedno riešenie – mier a bezpečnostné garancie Rusku, zrušenie sankcií, žiadne NATO na Ukrajine, územné ústupky Ukrajiny… Čím skôr tým lepšie, pre všetkých. Iné lepšie, prijateľné riešenie mi nenapadá.