Miroslav Urban (REPUBLIKA): Môže munícia z ochudobneného uránu ohroziť aj nás?


Ministra zahraničia (v zastúpení ministra obrany) som sa na hodine otázok opýtal na potencionálne riziko ohrozenia zdravia našich obyvateľov v súvislosti s muníciou s ochudobneným uránom, ktorá je už veľmi pravdepodobne na území Ukrajiny (Briti sľúbili). Pýtal som sa, či slovenská diplomacia nepodnikne kroky aby prípadné sklady uvedenej munície neboli blízko slovensko-ukrajinskej hranice (veď vieme ako blízko je Užhorod a vidíme že sklady munície sú bežným terčom ruských útokov). Odpoveď som nedostal, údajne len šírim ruský naratív a mám sa usilovať aby ruská armáda odišla z Ukrajiny… 🤔 Celý čas píšem a hovorím že sú potrebné mierové rokovania ihneď aj za cenu kompromisov a reálnych bezpečnostných záruk pre obe strany konfliktu..

Nedávne výbuchy skladu v ukrajinskom Chmelnickom vyvolali polemiku o možnej zvýšenej radiácii v Poľsku (Lublin), hodnoty nezávažné, nesignifikantné, súvis skôr nepravdepodobný. Žiaden stres, je to ďaleko. Za pozornosť by ale určite stál výbuch takého skladu v blízkosti slovenských hraníc. Riziko kontaminácie okolia (i Slovenska), pôdy, potravinového reťazca by už v takom prípade reálne hrozilo. Na dovoz ukrajinského obilia z miest významného použitie tejto munície radšej nepomyslím (preto je čo najskoršie ukončenie vojny aj v záujme budúcnosti obilnice Európy – Ukrajiny).

Výsledok použitia munície s ochudobneným uránom americkou armádou môžeme vidieť v irackej Fallúdži doposiaľ (nárast rakoviny – leukémie, nádorov mozgu…, genetických vrodených anomálii atď..). Nie nadarmo sú tieto zbrane zakázaná napríklad v Belgicku či v Kostarike.