Miroslav Urban (REPUBLIKA): Kde máme skúsených a vzdelaných politológov?


Keď sa mládenec prezentovaný ako redaktor domácich udalostí v Pravde hrá na odborníka na medzinárodné udalosti…

Stačia tri vety a nemusíte čítať propagandistický článok pána Horského ďalej. Nie je to Chomsky, Mearsheimer ani Tim Marshall. To je ako keď infektológ s dvojročnou praxou dával predpovede o epidémií o ktorej sme dokopy nič nevedeli.

3 diskutabilné vyjadrenia:

Diktátor Putin? Nezvolili si ho za prezidenta občania Ruskej federácie už opakovane vo voľbách? Áno, Putin disponuje veľkou mocou ale je to voľba obyvateľov Ruska, akým právom ich voľbu kritizujeme, my sme si zvolili pani podľa šiat, účesu a mediálnej reklamy (veľmi zlá voľba). Oslavovaný Zelenský má evidentné autoritárske sklony ale on je “náš” tak to budeme prehliadať. Dementný a pomätený prezident inej jadrovej veľmoci nám tiež nevadí…

Nezmyselná agresia? Z nášho pohľadu nám vojna pripadá nezmyselná, vojna v Európe v 21. storočí je naozaj šialenstvo ale i ukážka neschopnosti západnej diplomacie (my žiadnu diplomaciu nemáme, chodíme si len po “noty” do Bruselu a Washingtonu). Z ruského pohľadu ale konflikt nezmyselný nemusí pripadať, ak sa vrátime do roku 2014 a začneme rozmýšľať “po rusky” v historických, politických konsekvenciách, v plánoch rozširovania NATO..

Otázkou času je vstup Ukrajiny do NATO? Ktorej Ukrajiny? Povojnovej či ešte Ukrajiny počas konfliktu? Vstup Ukrajiny do NATO ešte počas konfliktu by pre nás predstavoval obrovskú hrozbu pre rozšírenie konfliktu i na Slovensko. NATO je rozhodne prežitok studenej vojny a nadvlády USA nad Európou, NATO sa musí reformovať alebo zaniknúť. Nielen vstup Ukrajiny do NATO je otázkou času ale i zánik samotného NATO je tiež len otázkou času.

To, čo tu teraz riešime a analyzujeme, nijako zásadne neovplyvníme, o desať či dvadsať rokov bude geopolitická situácia vo svete úplne iná (vzostup Číny a vôbec Ázie je nezastaviteľný, podobne ako úpadok a vymieranie západu, k slovu sa hlási i Afrika s populačnou explóziou a južná Amerika so snahou dobehnúť životnú úroveň rozvinutých krajín). Strácať čas úvahami “našich” rýchlokvasených politológov a propagandistov nemá zmysel.