Milan Uhrík (REPUBLIKA): Rusi zverejnili môj postreh, že EÚ je pre USA len obyčajná podržtaška


Ruské noviny Izvestija zverejnili môj postreh, že EÚ je pre USA len obyčajná podržtaška. Veď ako je možné, že o osude (európskej) Ukrajiny rokujú medzi sebou len USA a Rusko?

Vojna na Ukrajine je na spadnutie. To naozaj nikomu z Európy nie je blbé, že nad stolom s európskou mapou sedia len Američania a Rusi?

Ešte stále sa chcú lídri z EÚ hrať na nejaké “transatlantické partnerstvo”, keď Američania nemajú k nám ani toľko úcty, aby nás vôbec prizvali k rokovaniam? Využívajú Európu len ako baranidlo proti Rusku!

Európski lídri by sa mali skutočne už pozviechať a nenechať z Európy urobiť len bojisko pre americké záujmy.

Milan Uhrík, člen europarlamentného výboru pre zahraničné záležitosti pre Izvestija: “Biely dom potrebuje Európu len na diplomatickú podporu pri realizácii jeho vlastnej stratégie. A ak Európa príde s aspoň trochu iným uhlom pohľadu, spoza oceánu im okamžite pripomenú skutočný charakter vzájomných vzťahov. V každom prípade by mali európski zástupcovia na týchto konzultáciách diskutovať o svojich záujmoch, aj keď si nie som istý, či ich budú vedieť obhájiť. Na formáte nezáleží; čo je dôležité, je signál, ktorý sme vyslali, že Európania sú tu a že sa obávajú o svoju vlastnú budúcnosť.”

Článok si prečítajte TU

Tlačená verzia novín TU