Milan Uhrík (REPUBLIKA): Bude odstraňovanie nepohodlných názorov už trvalé?


Keď sa koncom februára prijímala ultra rýchlym spôsobom za jeden deň legislatíva umožňujúca vypínanie celých webov (nepohodlných pre vládu), vypočuli sme si, že to je vlastne boj za slobodu slova a keď nič iné, tak ide len o dočasné opatrenie, a len do konca júna tohto roku. Zrazu sa zdá, že to bude celé inak.

Veronika Remišová a jej ministerstvo dali do legislatívneho procesu tzv. predbežnú informáciu, že pripravujú návrh zákona o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu. Ten umožní, aby sa vládnym zásahom odstránil a prestal z webu šíriť nejaký obsah.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že to nemôže nikomu vadiť, pokiaľ by malo ísť o odstraňovanie teroristického obsahu, pedofílie či vírusov, ktoré sa Vám chcú nabúrať do počítača alebo vybieliť Váš bankový účet a pod.

V tejto predbežnej informácii ale nájdeme už aj “dezinformácie a hoaxy”, ktorých „regulácia bude mať inú podobu a intenzitu“. Akú, to zatiaľ nevieme, ale odborný právny tím hnutia REPUBLIKA bude pozorne sledovať navrhované znenie zákona, ktoré by malo umožniť zamedzeniu šírenia vláde nepohodlných názorov.

Čo je dezinformácia sa ani z tohto návrhu nedozvieme, ale v predbežnej informácii je uvedené, že aj dezinformácia „často obsahuje element, ktorý je zjavne pravdivý, čo jej dodáva na dôveryhodnosti a môže tak skomplikovať jej odhalenie“.

Takže ak v dobe platnosti zákona napíšeme, že nerozvážne odpojenie od ruského plynu poškodí slovenské firmy a domácnosti, vypnú nás už natrvalo?

Táto tupá cenzúra už musí prestať. Ak vláda nedokáže svoje kroky v slobodnej diskusii vyargumentovať, tak nech sa zbalí a odíde.