Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Veľké spájanie síl proti migrácii! Prvý krok je…


Ďalšia časť Osmičky prináša špeciál o európskych témach a dianí na pôde európskych inštitúcií. Nahlas hovorí o spájaní síl proti migrácii už aj najsilnejšia strana v Belgicku! Aké ambície má Maroš Šefčovič? Bude z toho škandál? Ktorý slovenský diplomat pochoval dialóg so Srbskom? A mnoho ďalších tém!

Na otázku o potenciálnom spájaní Belgicka a Maďarska pri obrane voči masovej migrácii odpovedá Marián Ďuriš: “Výzva na spájanie štátov a spoločný boj proti masovej, nelegálnej migrácii, je oprávnená a bežná požiadavka strán po celej Európe, ktoré sa podobajú nám a s ktorými sme sa stretli na viacerých konferenciách a stretnutiach. Čelíme totiž rastúcemu migračnému tlaku, čo vidíme v slovenských mestách kvôli neschopnosti rezortu vnútra. Čelíme zhoršujúcej sa hospodárskej situácii a takisto politickej kríze v dôsledku Matovičovej, Hegerovej a Ódorovej vlády, ktorá nič nerobí.

Belgicko má problém ešte ten, že je atraktívne pre prisťahovalcov. Veľká časť z tých, ktorí prichádzajú, však pracovať nechce a vláda nie je schopná ani chrániť hranice, ani integrovať týchto ľudí, z ktorých mnohí sa integrovať nedajú. Naši kolegovia z Flámska tiež upozorňujú na ďalší spoločenský problém, ktorý sa však objavuje nielen u nich, a to je nová sociálna trieda tzv. chudobných pracujúcich, ktorí majú čoraz väčšie problémy zaplatiť na konci mesiaca účty, najmä keď ceny energií prudko stúpajú, čo je kvôli súčasným cenám, rušeniu väzieb smerom na východ a sankčnej politike.

Problémom pre Slovensko je zas to, že väčšina politických strán podporuje Nový migračný pakt (čo sme videli pri hlasovaniach o jeho posunutí do ďalších rokovaní v apríli, keď zaň hlasovalo PS, SMER, Demokrati, SAS). Na tomto pakte nie je v praxi nič nové, len je zabalený do novej terminológie a navyše tvorí nástroje, ktorými Brusel môže presídľovať migrantov, vydierať nás či dokonca nás pokutovať.

Na základe mojej skúsenosti a pozorovania môžem povedať, že od bruselských byrokratov riešenie v téme migrácie zrejme nepríde. Preto je jedinou šancou mať suverénnu, vlasteneckú vládu – to je prvý krok ako hájiť svoje záujmy v Európskej rade alebo pri interakcii s Komisiou – a druhý krok, poslať do Europarlamentu čo najviac vlastencov, ktorí hlasujú konzistentne a proslovensky ako líder Republiky, Milan Uhrík. Brusel totiž chce migráciu len kontrolovať a riadiť, nie zastaviť ako my a chce redefinovať nelegálnu migráciu na legálnu, pričom ignoruje skutočné potreby Európanov. Toto sa musí zmeniť, tento kurz musíme otočiť.”

Viac v deviatej časti Osmičky!

Pozri si aj predošlý diel, ktorý bol špeciálom o organizácii BRICS a súčasných posunoch: