Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Slovenská diplomacia by mohla byť unikát…


Slovenská republika by mohla byť jednou z mála krajín, ktorá hovorí hlasom mieru. Nielen v Európe, ale v celom euroatlantickom priestore, pokiaľ ide o bolestnú vojnu v našom susedstve. Väčšina politikov používa agresívnu, eskalačnú rétoriku a robí kroky, ktoré situácii nepomáhajú.

Slovenská republika zažíva priame i nepriame dôsledky. Situáciu zhoršujú sankcie, ktoré (ako sa dalo predpokladať) neplnia účel, ani neukončili boje. Namiesto toho sú ešte intenzívnejšie a ceny energií dlhodobo rastú, čím ohrozujú životné podmienky pracujúcich ľudí v regiónoch. Okrem utečencov sú tu nekontrolované migračné toky neznámych osôb, čím sa zvyšuje hrozba terorizmu, ako aj riziko pre bezpečnosť slovenských občanov.

Inšpirácia maďarským susedom je v téme vysoko aktuálna, hoci je kvôli tomu vystavený politickým a mediálnym útokom.

Absolútny záujem o 𝗺𝗶𝗲𝗿 na Ukrajine, 𝗼𝗰𝗵𝗿𝗮𝗻𝗮 hraníc, nezapájať sa do konfliktu posielaním a prevozom zbraní, zachovať diplomatickú tvár a neutrálnu pozíciu, nezúčastniť sa výcvikovej misie EÚ, ako aj jednoznačne a rázne zmietnuť zo stola sankcie, ktoré zvyšujú ceny našim firmám a občanom. To je 𝗰𝗲𝘀𝘁𝗮 🙂