Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Pšenica sa nesmie stať zbraňou…


Medzinárodné spoločenstvo sa obáva, že ukrajinský konflikt môže viesť k hladu v mnohých štátoch, najmä v Afrike. Dôvod znie, že Rusko a Ukrajina vyvážajú 25% svetovej pšenice a kombinácia faktorov sťažila vývoz do krajín, ktoré sú od nich závislé. Rusko obviňuje Západ pod vedením Spojených štátov, iní vinia Moskvu.

Podľa západných predstaviteľov a ich ukrajinských kolegov má Rusko blokovať ukrajinské prístavy, aby ich prinútilo zrušiť sankcie ako protihodnotu za uvoľnenie ukrajinskej pšenice do sveta. Stály predstaviteľ Ruska pri OSN to poprel a ako dôvod uviedol „sankcie, ekonomické následky pandémie a kyjevské podmínovanie vlastných prístavov.“

Podobnú interpretáciu použil líder Africkej únie a senegalský prezident Macky Sall. „Protiruské sankcie situáciu zhoršili a teraz nemáme prístup k obilninám z Ruska, predovšetkým k pšenici.“ Jeho slová by sa mali brať vážne. Zastupuje štáty, ktoré sú priamo a najviac zasiahnuté potravinovou krízou.

Kremeľ dal návrh na štyri exportné trasy pre ukrajinskú úrodu: Čierne more, Azovské more, tranzit cez Bielorusko alebo cez západnú Európu. Kyjev mal reagovať cez veľvyslanca v Turecku, ktorý povedal, že Ukrajina bude vyvážať cez Čierne more vtedy, keď dostane „zbrane na ochranu pred námornými hrozbami“, čo môže hraničiť až s vydieraním.

Rusko a Turecko pracujú na „koridore“ cez Čierne more, čo obsahuje turecký plán odmínovať priestor a ozbrojený sprievod ukrajinských lodí až k Bosporu. Zostáva nejasné, či sa vec podarí. Vyžaduje dôveru. Mnohých s krvavými očami to možno prekvapí, ale aj bojujúce strany obvykle medzi sebou obchodujú a na diplomatickej alebo inej báze komunikujú.

Turecko drží vyvážený (pre seba výhodný) postoj ku konfliktu a má relatívnu dôveru oboch strán, takže Ankara môže byť kľúč k úspechu. Ak by plán uspel, riziko hladomoru v mnohých štátoch sa dramaticky zníži. Pozorovatelia by však mohli tiež dodať, že Spojené štáty sa už teraz snažia odradiť krajiny od nákupu obilnín z Ruska na základe toho, že ich vývoz údajne obsahuje kradnuté ukrajinské obilie. Teda ako obvykle, odrádzajú druhých od obchodu s Ruskom, hoci sami neprerušili obchodné vzťahy vo viacerých sférach.

Hovorca OSN však uviedol, že nie je možné tieto obvinenia overiť, čo naznačuje, že by mohli byť súčasťou prebiehajúcej informačnej vojny a túžby vyvolať v mysliach Afričanov pochybnosti o Rusku ako partnerovi. Afrika má však bohatú historickú skúsenosť so západnými štátmi, kolonializmom i jeho novými formami.

Namiesto geopolitických zápasov, politických hier a vzájomného obviňovania by bolo ideálne zamerať sa na súčasnosť, budúcnosť a na efektívne spôsoby ako odvrátiť tieto riziká. Je neprípustné, aby niekto hladoval len kvôli politickým ambíciám a záujmom niektorých krajín.