Marián Ďuriš (REPUBLIKA): ODKAZ tým, ktorí poučujú ľudí o uťahovaní opaskov


Tí, ktorí poučujú občanov ako majú šetriť, uťahovať si opasok a byť ekologickí, sú ti istí, ktorí dnes ťahajú počty letov súkromnými lietadlami do rekordných výšok. „Zelené“ celebrity a lídri, ktorí predstierajú klimatické znepokojenie.

Pravdou je, že intenzita divadla na cnosť stúpa spoločne s využívaním súkromných lietadiel. Zaujímavé, však? Toto píše Wall Street Journal, ktorý sledoval známych ľudí a ich stroje, ktoré sa takmer nezastavia. Bez ohľadu na apokalyptické výkriky. Medzi dobrodružstvá patril 17-minútový let alebo aj let do kaviarne. Pridali sa k Leyenovej, ktorá potrebovala letieť Bratislava-Viedeň.

Pár tínedžerov vyjadrilo pod článkom nádej, že súkromné lety „budú využívané efektívnejšie“. Úprimná dôvera môže v tomto prípade viesť k sklamaniu. Hltajúc morálne apely celebrít na módnej vlne a fanatikov, ktorí chcú predávať do lesa vstupenky, si mládež utiahne opasok a medzitým jej tí istí preletia nad hlavou.

Ako píše WSJ, čísla stúpajú dlhodobo, od začiatku „zelenej“ rétoriky. A ani klimatické pobúrenie nezastavilo nárast letov od roku 2019 o 30 %. Darren Banham, šéf charterovej firmy Discovery Jets, povedal: „Posledných 10 rokov som na trhu súkromných lietadiel a 22 rokov v komerčnej sfére. Nikdy som nevidel biznis so súkromnými lietadlami taký ako dnes.“ Počuli sme?

Klamať sa však nepatrí. A nie je vhodné vodu kázať a víno piť. Takto sa môže ľahko stať, že s nápadmi bláznov o zatváraní elektrární, neutralite a resete návykov tými, ktorí také niečo nemajú v pláne, sa mnohí sklamú a zanevrú potom aj na rozumnú ochranu prírody a v našom prípade cenných, vodných zdrojov. Krásnej prírody, ktorú musíme určite zachovať a chrániť.