Marián Ďuriš (REPUBLIKA): BRICS Špeciál, bod zlomu a 6 nových členov! Pripojí sa SR?


Zoskupenie, ktoré odmieta sankcie, rabovanie sveta a systém podľa amerických pravidiel. Plusy, mínusy. Môže to fungovať bez dolára? Nové éra, lacné energie a suroviny, ktoré potrebujeme.

Sumár samitu v Johannesburgu, kde bol odsúhlasený vstup šiestich nových členov, začína hodnotením prvého dňa:

“Najnovší 15. summit BRICS prebehol pred pár dňami v Johannesburgu a už prvý z troch dní ukázal hlavnú myšlienku: že táto skupina krajín sa zhoduje, že staré usporiadanie na čele so Spojenými štátmi, ktoré si držia pod kontrolou euroatlantický priestor, nezodpovedá výzvam, ktorým svet ako celok dnes čelí.

Na rozdiel od kampane západných médií s cieľom zdôrazniť rozdiely členov BRICS, lídri krajín ukázali, že majú v úmysle hľadať konsenzus. To zahŕňalo aj odmietanie tzv. západného poriadku založeného na pravidlách, ktorý sa zužuje na rabovanie tretieho sveta, sankcie, dvojitý meter, a v praxi znamená systém založený na amerických pravidlách. Za Južnú Afriku to potvrdil prezident Ramaphosa, ktorý uviedol, že sankcie “ktoré zaviedli niektoré krajiny”, nie sú zlučiteľné so žiadnymi pravidlami a podkopávajú globálny obchod. Ramaphosa vyzval na reformu svetových finančných inštitúcií a zámer potvrdil aj brazílsky prezident Lula da Silva, ktorý predložil myšlienku jednotnej zúčtovacej meny v rámci G5, ktorá by, na rozdiel od eura, nenahradila národné meny. Zámer tzv. dedolarizácie, teda zníženia vplyvu dolára, potvrdil aj Putin a označil ho za…

Celý BRICS špeciál TU!

Predošlú časť nájdete na tomto YouTube kanáli 🙂