Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Ako sa pozerá americká strana na našich dvoch ministrov?


Dvaja ministri, ktorí sú momentálne súčasťou Vlády SR a po dnešnom podpise ich istotne čaká kariéra v zahraničí, podpísali zmluvu o amerických základniach na Slovensku (Defense Cooperation Agreement) ešte predtým ako sa vec dostala do parlamentu.

Minister zahraničných vecí podľa vlastných slov túto formu spolupráce „neochvejne podporuje“ a dokonca zahrnul do príspevku aj NATO, ktoré nemá s bilaterálnou dohodou nič spoločné. Ako minister by rozdiel už mohol poznať.

Právomocou podpísať dohodu poverila ministrov osoba sídliaca v Prezidentskom paláci, ktorá by nerada zotrvala len pri prítomnosti americkej armády, ale takisto „je za posilnenie prítomnosti síl NATO na Slovensku“.

Ako vníma americký partner dvoch nešťastníkov, ktorí prítomnosť cudzích armád na Slovensku jednoznačne presadzujú? Po prvé, asi už aj prvák na hotelovej akadémii vie, aké obrusy a náležitosti je vhodné vybrať na oficiálnu príležitosť a ako ich upraviť, aby to nevyzeralo, že ministrov vítame v predsieni obecného hostinca.

Po druhé, americký partner sa len čuduje ako sa naši ministri z tohto prostredia tešia a okamžite podpisujú to, čo im predloží. A interpretačná doložka? Tú Američania doteraz neukázali a nezaujíma ich. Ako ich nezaujíma ani doložka, ktorú chcela osoba sídliaca v našom Prezidentskom paláci k dohode doplniť. Je totiž nezáväzná. A je bezvýznamná.