Marián Ďuriš: Pozrite, čo sa deje! Putinov ťah, prezidentkin rekord a kto vyčíňa v Bruseli?


Mimoriadne „exotická“ piata časť Osmičky, s ktorou prejdeme niekoľko kontinentov. O tom, čo získalo Rusko odstúpením od obilnej dohody a prečo sa africká geopolitika mení. Saudský princ zmietol zo stola nároky Bidena, ktorý možno už čoskoro vládnuť nebude. A horúce novinky, ktoré nás významne ovplyvnia. Sledujte novú časť!

Marián Ďuriš reaguje aj na výrok maďarského štátneho tajomníka smerom k slovenskému ministrovi zahraničných vecí Wlachovskému:

“Na rozdiel od komentárov pána Orbána o odtrhnutom území je to racionálna úvaha, pretože odráža realitu. A úvaha (že, slovenský minister sa stará len o zbrane pre Ukrajinu) nebola ojedinelý výkrik, ale reakcia na ministra zahraničných vecí Wlachovského, ktorý sa pustil do maďarského kolegu za to, že maďarská diplomacia má určité suverénne postoje. V tomto prípade hovorím o ich neutrálnom postoji k vojne a pokračujúcou komunikáciou s Ruskom pri dlhodobých dodávkach lacnej ropy a plynu. Náš minister sa vyjadril tak ako sa od „dzurindovského“ a „lajčákovského“ typu diplomata, odchovaného v mimovládkach, očakáva, a preto si ho vlastne prezidentka aj vybrala na tento post. Takže slová maďarského tajomníka o tom, že slovenský minister sa zaoberá len dodávkami zbraní, sú reakciou na jeho predošlý výrok.

Je pravdou, že vojnová situácia nemá riešenie na bojovom poli alebo na fronte. Je pravdou, že situácia má riešenie len pri rokovacom stole, pri dialógu a kompromisoch, ku ktorým musia pristúpiť obe strany. A zároveň je pravdou, že takéto rozhodnutie alebo mierová cesta musí byť schválená nielen v Kyjeve, v Moskve, ale najmä vo Washingtone, po ktorom by okamžite nasledoval aj Brusel z dobre známych príčin. Rozhodujúcim okamihom môžu byť práve voľby v mnohých štátoch Európy, vrátane Slovenska, ďalej európskych volieb, ale hlavne volieb v Spojených štátoch, ktoré by mohli priniesť prezidenta, ktorý zmýšľa v tomto kontexte viac inteligentne a mierovo.”

Pozri celú piatu časť Osmičky!