Lukáš Kopáč (REPUBLIKA): Slovensko chce mier


Tak, ako žiaden príčetný Rus alebo Ukrajinec, tak ani žiaden príčetný Slovák by nemal súhlasiť s vojnou a vraždením medzi kedysi bratskými národmi. Slovensko a Európa chce a potrebuje mier namiesto selektívneho súcitu. Keď vo vojne umierajú nevinní ľudia, vrátane detí, mali by sme spozornieť. Vždy! A nielen vtedy, keď to od nás včerajší klamári a vojnoví štváči, dnes vraj pravdovravní a neomylní pacifisti, vyžadujú.

Ak sme ignorovali mnohé predošlé porušenia medzinárodného práva, bombardovanie škôlok, nemocníc, detských ihrísk a až dnešok v nás prebudil záujem a pohoršenie nad utrpením nevinných ľudí, znamená to, že si dobrovoľne nechávame vypnúť jednu časť mozgu a vytváranie názoru zverujeme hlavnému mediálnemu prúdu, nadnárodným korporáciám a tzv. elitám, ktorých sa vojenský konflikt v živote nedotkne.

Slovensko nechce byť vťahované do cudzích vojenských konfliktov. Slovensko nechce podporovať rynčanie zbraní tak, ako to robí naša vláda. Slovensko chce mier! Odsudzujem vojnu a takisto odsudzujem všetky príčiny, ktoré k nej viedli. Okamžité začatie mierových rozhovor musí mať prednosť pred dodávkou zbraní jednej či druhej strane. Aj jediná obeť v mene cudzích záujmov je priveľa.