Koniec covidového šialenstva? (týždenný komentár)


Bloger Marek Gábrik ponúka pravidelný komentár vybraných (nielen) politických a spoločenských udalostí uplynulého týždňa, z doma i zo sveta.

Ak ma chcete sledovať pravidelne, moje verejné profily s aktuálnymi príspevkami nájdete napríklad na Twitteri či Telegrame.


Plagát novej série zo sveta Stredozeme/ Amazon

Trailer na seriál zo sveta Pána prsteňov si vyslúžil kritiku

“Zlo nie je schopné vytvoriť nič nové, môže len zdeformovať a zničiť to, čo bolo vynájdené alebo vyrobené silami dobra.”

Uvedený výrok hobita Froda má pôvod v literárnom diele Pán Prsteňov, ktorého autorom je J.R.R Tolkien. Internetoví užívatelia z celého sveta na portáli Youtube tento citát hromadne spamujú v reakcii na trailer nového seriálu Prstene moci z dielne Amazonu. Pod videom nájdete desiatky tisíc rovnakých komentárov v rôznych jazykoch – vrátane češtiny a slovenčiny.

Dej seriálu sa má odohrávať práve v Stredozemi – fantastickom svete, kde sa okrem Pána prsteňov odohrávajú aj príbehy diel Hobit či Silmarillion. Séria od Amazonu je zasadená do takzvaného Druhého veku – konkrétne ešte pred vytvorením samotného Prsteňa moci temným pánom Sauronom.

Hlavná producentka Lindsey Weberová povedala: „Prišlo nám prirodzené, že adaptácia Tolkienovho diela má odzrkadľovať svet tak, ako vyzerá dnes,“

Či by s tým súhlasil aj Tolkien, môžeme len hádať.

V seriáli sa objaví napríklad elf, stvárnený hercom z Portorika. Mnohých zaskočila trpasličia princezná Disa, ktorej roly sa zhostí černošská herečka. Hobitov si zahrajú aj ázijskí či maorskí herci. Osobne ma znechutilo už na prvý pohľad prehnané používanie CGI, čo je skratka pre počítačovo tvorené efekty.

Juraj Orolín na Denníku Štandard konštatuje, že kritikom vadí “hlbšie zakorenená neznalosť Tolkienovho diela či potenciálne až opovrhujúca snaha vytvoriť z jeho sveta niečo iné, čo slúži súčasným trendom a politickým názorom.” Spomínaná trpasličia kráľovná napríklad v upútavke na seriál nemá bradu (čo podľa všetkého nebude najväčším problémom).

V tejto súvislosti odporúčam reakciu českého pravicového youtubera menom Bratříček, ktorý vo videu bez servítky komentuje predmetný trailer a dáva ho do širšieho kontextu s inými tragickými počinmi súčasnej kinematografie, na ktorých taktiež bádať ideologické zásahy.


Poradca Joe Bidenta/ Profimedia

Nebinárny poradca Joe Bidena

Aj slovenským internetom sa prehnala správa, či skôr fotografie odkazujúce na menovanie nového poradcu amerického prezidenta, ktorý bude mať na starosť oblasť energetiky. Sam Brinton sa označuje za pohlavne premenlivého človeka – teda nebinárneho. Na verejnosti vystupuje ako LGBT aktivista.

Brinton v novej pozícii si vyslúžil údiv, pohoršenie a výsmech najmä republikánov a konzervatívnej časti verejnosti. Podľa niektorých zdrojov mal však tento človek so “zaujímavým” vzhľadom radiť aj Donaldovi Trumpovi.

Nový asistent Joe Bidena sa podľa vlastných slov teší, že bude prvým pohlavne premenlivým človekom vo vedení federálnej vlády. Hoci vyštudoval Massachusettský technologický inštitút (MIT) s dvojitým titulom, je veľmi otázne, či so svojim verejným vystupovaním a mentálnym profilom dokáže byť spôsobilý na vykonávanie svojej funkcie. Každopádne je jeho menovanie ďalším prejavom prehnanej politickej korektnosti a relativizovania niektorých základných hodnôt a noriem, ktoré storočia zdobili západnú civilizáciu.


Koniec covidu?/ Scientificamerican.com

28. február – začiatok konca obmedzení?

Podľa slov premiéra Eduarda Hegera by mal byť 28. február dňom, kedy sa zruší režim OP aj OP+. Ostať by mal len režim základ. Od 28. marca by sa podľa jeho slov mal život v istých ohľadoch vrátiť do stavu pred pandémiou. “Zrušia sa kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín a upravíme aj povinnosť nosenia rúšok,” uviedol. 

Či a kedy sa povinnosti nosenia rúšok zbavíme úplne, je otázne. Isté však je, že mnohé reštrikcie voči obyvateľom, zamestnancom, živnostníkom či podnikateľom sa už nikdy nenapravia. Taktiež nám ostanú mnohé podivné precedensy a skratky pri tvorení legislatívy či vymáhaní Mikasových vyhlášok, ktoré tu zaviedla práve súčasná vláda.

V celosvetovom hľadisku tak budeme ďalším štátom, ktorého politika v otázke covidu by sa čoskoro mala riadiť heslom: Musíme sa naučiť s vírusom žiť. Je zaujímavé a potešujúce, že aj napriek mnohým apokalyptickým predpovediam hlavnoprúdových odborníkov sa to zrejme podarí aj s pomerne nízkou zaočkovanosťou.

Uvidíme, čo nám ešte súčasná vláda a kompetentní pripravia. Pred časom sme sa totiž dozvedeli, že rezort zdravotníctva objednal ďalších 600-tisíc dávok vakcín od spoločnosti Novavax v sume 11 miliónov eur. Nákup prebehol v čase, keď malo Slovensko na sklade ďalších vyše 1,25 milióna nevyužitých dávok. Ako upozornil Tomáš Dugovič: “Nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal v súčasnej covidovej vlne tento záujem niekoľkonásobne nafúknuť. To platí aj o budúcej (zrejme jesennej) vlne. Karty by síce mohol zamiešať neskorší nástup vážnejšieho variantu, ale tu už ampulky narazia na problém svojej exspirácie. Podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) totiž vydržia len deväť mesiacov


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.