Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Zopár slov ku Galkovi


Pôvodne som sa vôbec nechcel vyjadrovať ku Galkovi. Neduživej postavičke zo spoločenského diania. Viete prečo? On ani náhodou nie je partner na diskusiu a už vôbec nie na konštruktívnu. Je to jednoducho politická karikatúra človeka, ktorého slovník sa vyrovná Matovičovmu. Pravdepodobne si v tom ich niekoľkokrát premenovanom hnutí dali za cieľ predbiehať sa v tom, kto sa bude vyjadrovať sprostejšie.

Vulgarizmy a osobné urážky – to je jeho metóda komunikácie a ako sledujem politické dianie, tak v poslednom období má žiaľ Slovensko na takéto indivíduá šťastie. Jeden z takýchto napríklad pred pár dňami začal poradcovať ministerke obrany Českej republiky. Galko zasa vytýka novému ministrovi vnútra jeho prvé kroky a nazýva ho rôznymi skomoleninami jeho priezviska, útočí na ministra obrany rôznymi prívlastkami. A dalo by sa pokračovať.

A aj keď som nechcel prejdem do osobnej roviny. Mám dobrú pamäť a tá ma neklame – chcem mu preto pripomenúť jeho vlastné kroky keď sa náhodne vyskytol na stoličke ministra obrany. Odvolával ľudí bez dôvodu, ako na bežiacom páse a to že pritom porušoval všetky platné pravidlá mu samozrejme nevadilo. Hlavne, že kam mohol dosadil kamarátov. Ďalšia postavička z panoptika – Naď mu pri tom všemožne radil z pozície generálneho riaditeľa.

A potom sa prevalilo, že dával kde koho monitorovať – rôznymi spôsobmi. Na to si všetci dobre pamätáme. Galko skončil ako skončil a bolo to nie len dobré pre rezort, ale bolo to aj správne. A to, že jeho vzťahy s Naďom boli nadštandardné, dokazuje aj to, že keď sa tento obchodník so smrťou stal ministrom vojny tak Galka vymenoval za riaditeľa Leteckých opravovní Trenčín, kde veľmi úspešne nešéfoval. Chlapec z Kauflandu takto robil kariéru.

Jeho osobná tragédia je v tom, že je presvedčený o svojej nedotknuteľnosti a o tom, že je čistý ako ľalia. Omyl. Galko isto nie je. Dobre si pamätáme ako predával vojenské zbrane pod reálne trhovú cenu, ako nakúpil pneumatiky so zlým rozmerom a vedzte, že tento pánko má toho na rováši oveľa viac.

Takže pán poslanec vo vašom prípade dvojnásobne platí známe: zabudol vôl že teľaťom bol. Ale strata pamäte neznamená, že ste nepopísaný list. Naopak, máte tam dlhý zoznam a my ho poznáme…