Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Znovu transportéry


Obstarávanie MO SR pod vedením nominanta OĽANO, ministra Naďa, je taká ako samotné hnutie. Plné ústa transparentnosti a slov o dobrej práci. A tu zrazu, keď prišli prvé otázky na transportéry, objavil sa „bobrík mlčania“, resp. odpovede ala Naď. Že aké? Žiadne! Nulová výpovedná hodnota, obhajovanie neobhájiteľného a nepochopenie reality.

Reality v tom, že ľudia zápasia so sociálnymi problémami ako plyn, zdraženie potravín, inflácia, stagnácia platov a žiadna sebareflexia ministra. Nie obstarávať a kupovať, ale najprv kupovať a potom obstarávať: toto je súčasný minister obrany a neobstojí argument o blízkosti konfliktu.

A teraz k transportérom :

● Bola uskutočnená tzv. štúdia uskutočniteľnosti 60 expertmi. Len nikto o expertoch nevie, ich mená zverejnené neboli. Prečo asi? Ohúriť číslami sa vždy dá a cieľom bolo podľa môjho názoru vytvoriť predstavu, že experti sa vyjadrili a potvrdili krok MO SR. Je to účelové a bezprecedentné zavádzanie verejnosti, ktorá to koniec-koncov platí.

Viete čo je najväčší paradox tejto štúdie? Ministerstvo financií vytýka, že údaje, ktoré súvisia s nákladmi na prevádzku vozidiel, sú neoveriteľné. Podotýkam, že tieto údaje sú hlavným argumentom ministra Naďa pri výbere fínskeho transportéru Patria AMV. Ďalším politickým gólom do vlastnej brány zo strany ministra Naďa je označenie pripomienok MF SR ako nekompetentné. Tak tu je vidieť vnímanie (ne-)reality v priamom prenose – nákup za každú cenu, nech to stojí, čo to stojí. Tu sa evidentne nechytá ani stranícky šéf Matovič.

● Vznesenie asi 55 pripomienok (z toho 39 zásadných) potvrdzuje, že MO nevenuje pozornosť celému procesu pripomienkového konania a opakuje ten istý prístup ako pri pripomienkovaní dohody o amerických základniach. Jednoducho MO sa rozhodlo, že pripomienky nie sú dôležité, ale dôležité je iba želanie ministra. Celý proces v plnom rozsahu potvrdzuje netransparentnosť, ale hlavne neschopnosť sa prispôsobiť sociálnym dopadom na občana.

Viete, aj tento nákup ukazuje čo je dôležité: nákupy, kolobeh peňazí, kšeft kamarátom a ty, občan, si pomôž sám. Je to vidieť vlastne na celej činnosti vlády, ktorá údajne stále diskutuje, ale žiadna reálna pomoc ľuďom neprichádza. Prečo asi? A tu si určite odpoviete sami.