Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Zámer alebo neznalosť?


Generál J. Viktorín vo svojom najnovšom statuse smeroval na ministra obrany tvrdý, ale vecný odkaz:

“Informácie, o ktoré sa minister Naď podelil s jedným z denníkov, vyvolávajú (slušne povedané) úsmev na tvári. Prečo? Totiž všetko, čo pán minister urobil, bolo predstavené ako to dobré a transparentné, kým všetko pred ním (a určite aj po ňom) je zlé a ešte horšie.

Je poľutovaniahodné, že občan dostane informácie len cez extra platený článok. Pán minister zjavne vie, kam patrí! Len zabudol zdôrazniť, že sám nevymyslel nič, keďže iba realizuje plány predchodcov. Nie, neobhajujem ich kroky. Avšak príde mi scestné, ak minister miesto transparentného informovania občanov poskytne informácie komerčnému denníku, ktorý ich zamkne. Je to nefér a potvrdenie Vášho reálneho vzťahu k občanovi.

Zarazila ma Vaša ambícia pri obhajobe nákupu stíhačiek F-16 vybudovať centrum na ich servis a následne výcvik. Navonok to vyzerá veľmi pozitívne pre každého kto počuje. Len chcem pripomenúť, že takéto, resp. podobné centrum existuje v Poľsku a táto americká investícia už v čase vzniku mala regionálny rozmer.

Odporúčam sa rozhliadnuť a zorientovať, nie len civieť na Belgicko, Španielsko a USA, pretože tento štýl škodí. Ani si nerobte zásluhy, lebo ich skrátka nemáte. Viete, aj ten simulátor výcviku na F-16 už v regióne existuje.

Ešte poznámku k radarom, keďže vravíte, že ste ušetril pri nákupe, hoci dodávateľ je ten istý. A skutočne áno. Ale kto by neušetril, keď by ich kúpil bez podvozkov? A neobstojí, že ste zabezpečil výrobný program pre Letecké opravovne Trenčín (LOTN), ktorý ich vraj má vyrábať. Každý odborník Vám povie, že práve podvozok je najdôležitejšia časť mobilného radarového systému.

Tu sú na mieste otázky:
– Ste presvedčený, že podvozok vyrobený v LOTN bude kompatibilný so samotným radarom?
– Zvládnu v LOTN zloženie radaru s podvozkom tak, aby bol reálne použiteľný?
– Nezdá sa Vám, že uvedený systém je použiteľný v nárazníkovej/kontaktnej zóne?
– Rátate so Slovenskom ako s potenciálnou nárazníkovou zónou? Pre koho? Proti komu?

Viete, aj Česká republika ponuku na tieto radary odmietla, a to okrem iného z ich taktického využitia v rámci protivzdušnej obrany. Ostatné Vaše vyjadrenia nestoja za komentár, lebo urážate ako príslušníkov OS SR, tak politických oponentov bez zjavnej snahy viesť politický dialóg.

Je potrebné vnímať realitu a v prvom rade potreby Slovenska ako celku. Čiže tak, aby ste pochopili: modernizujte, ale nie na úkor životnej úrovne občanov SR zvlášť v tejto náročnej dobe.”