Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Všetci muži a jedna žena v Bruseli


Všetci, čo vravia ako na nás myslia a vysedávajú v Bruseli, sa nechali počuť ako bojujú za nás, za Slovákov. Len či vedia, čo my tu na Slovensku potrebujeme. Stretnutie v NATO a diskusia o posilnení východného krídla? Posilnenie východnej hranice? Okej, ale toto je technický krok, ktorý nepotrebuje hranie sa pred kamerami na veľkých stratégov.

Všetkých nás však bude zaujímať, že čo ďalej? Vie to niekto z našej vlády povedať? Vie niekto otvorene priznať, že konflikt na Ukrajine je pravdepodobne koncom globalizácie, ktorú poznáme zo súčasného obdobia? Vie niekto povedať jasne, že sa možno dostávame do najväčšej potravinovej krízy? Že centralizácia rozhodnutí z úrovne Bruselu, vzdialeného tisíce kilometrov od reálneho života, túto krízu nevyrieši? Množstvo otázok, ktoré treba zodpovedať.

Aká je cesta? Myslím, že je potrebné ponechať individuálnu zodpovednosť štátom za svoje krajiny. Čím skôr si to uvedomia tí, ktorí túto zodpovednosť a právomoci chcú odoberať, tým rýchlejšie budú vlády schopné prijímať opatrenia, ktoré nám pomôžu, resp. nám dajú nádej riešenia situácie.

Je tu príklad susedného Maďarska, ktoré si uvedomuje kto je pre vládu prioritou. Áno, je to obyvateľ Maďarska, nie bruselský komisár. Aj u nás by si to všetci muži a jedna dáma mali uvedomiť. Nie sa predháňať kto sa pred komisármi a veľvyslancami viac blysne.

Prioritou má byť občan SR. Ten, ktorý jediný znáša a bude znášať následky sankcií. Kedy priznáte, že sankcie škodia Slovákom, Európe a až potom tým, na ktorých sú údajne namierené? Kedy otvorene poviete, že tu ide o ekonomické vydieranie, na konci ktorého bude zasa ten občan, na ktorého dopadnú všetky zlé rozhodnutia.

Vy, páni a dáma, ste veľa tých dobrých neurobili. Alebo áno? Nebudem odpovedať za ľudí, spýtajte sa ich čo chcú. Myslíte si, že viete? Keď áno, tak pracujte v čase Vášho mandátu pre nich a nie pre niekoho, kto dá Slovákom omrvinky a aj to nie vždy. Takto to vnímam a som presvedčený, že občan SR, musí byť na prvom mieste vždy bez ohľadu na medzinárodné tlaky a diplomatické vydieranie. A verte, či chcete alebo nie, aj Vaši spoluobčania to od Vás očakávajú.

To je to, čo my (na rozdiel od Vás) ponúkame. Otvorene a konštruktívne, bez veľkého politikárčenia a s veľkou mierou racionality.