Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Vráťme sa späť na Zem


Keď vidím ako minister Naď vysvetľuje potrebu posilnenia našej obranyschopnosti príslušníkmi krajín NATO, tak mi hneď napadne, čo robili títo ľudia doteraz. Priznávajú, že nemáme dostatočné vojenské kapacity k prípadnej obrane SR a jej občanov? Sústredili sa na tzv. modernizáciu OS SR a zrazu zistia, že nemáme protivzdušnú obranu? To myslia vážne?

Páni vo vláde, veď priznajte, že to je zanedbanie bezpečnosti SR najhrubšieho zrna. Povedal by som to aj inak. Išlo Vám pri tej modernizácii o reálne posilnenie našej obranyschopnosti? Alebo Vám išlo iba o využitie výhod konečného užívateľa? Lebo keby ste rozmýšľali pre slovenských občanov, tak určite by ste priority nastavili iným spôsobom.

Rozumiem, dnes sme krajina NATO, naši vojaci sú vojakmi NATO. Ale my tu básnime o vojakoch aliancie, a tí naši ako keby neexistovali. Toto nie je správne. Príslušníci OS SR sú na zahraničných misiách a ešte som nepočul ministra obrany, že by rozmýšľal ako ich stiahnuť a použiť na plnenie úloh na území SR. Že to nie je solidárne? Možno. Ale obrana vlastného domu je základom obrany sídliska, mesta, republiky… To len pre ilustráciu.

Myslenie súčasných „zodpovedných“ v tomto smere je zaseknuté v čase. A toto je to hlavné nebezpečenstvo. Áno, pán minister, Vy ste hrozbou pre bezpečnosť SR a jej občanov. Takže nerobte si PR na ich úkor. Je to krátkozraké a netriafate do terča, ale naopak z nás robíte nechcený terč. A to len preto, že vidíte šancu získať kúsok slávy a byť vo svetle reflektorov.

Skúste teda povedať občanovi priamo ako dlho OS SR dokážu hájiť jeho bezpečnosť a v akom čase budeme potrebovať pomoc niekoho iného. Vtedy Vám totiž vyjde, či organizačná štruktúra OS SR je dostatočná alebo nie. A to bude to, čo viete zlepšiť. No len vtedy, keď sa zbavíte pocitu dôležitosti a narcizmu.